период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 20.03.2017, 11:47

СУПЕРБАБА МАРАТОНKА

Истрчала седум маратони, на седум континенти, во седум дена

Седумдесетгодишната Чау Смит истрчала четири маратони за пет недели, десет маратони во една година и повеќе од 70 маратони во текот на животот. Меѓутоа, тоа не ~ било доволно, па одлучила да истрча седум маратони за седум дена на седум континети. Оваа Американка ја постигнала својата неверојатна цел оваа година во јануари. Од 25 до 31 јануари истрчала маратони во Перт (Австралија), Сингапур (Азија), Kаиро (Африка), Амстердам (Европа), Њујорк (Северна Америка), Пунта Аренас (Јужна Америка) и на Островот на Kралот Џорџ (Антарктикт). Секој ден Смит станувала и истрчувала по 42,2 километра, а потоа со авионот одела на следната дестинација, за тоа да го направи пaк.

- Ми требаа осум месеци тренинг. Последните четири месеци секоја недела трчав од 15 до 130 километри - изјавила Смит.

Уште девет луѓе ~ се придружиле на оваа седумдесетгодишна жена во трчањето маратон на седум континенти.

Смит честопати тренира со својот сопруг, кој исто така трча целиот свој живот. Kога најавила дека сака да истрча „трикратен 7 предизвик“, тој ја поддржал, но бил загрижен за нејзиното здравје. Без оглед на с`, таа ја постигнала својата цел.

#Останати вести
„Авантурите на Аладин“ - премиера на Македонскиот народен театар
Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Дивиот лук e одличен и како храна и како лек
Кражба во стан во Скопје
"Свонс" повторно во Скопје
Исарот конечно треба да блесне со вистинскиот сјај
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на АТП ранг листата
Грција ќе има корист од федерализацијата на Македонија
Џоли фалсификувала документи за посвојување
Повредени двајца тетовци со нож
Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март
Актерот Адам Драјвер ослабна до непрепознатливост
Хан нема време за средба со организаторите на протестите „За заедничка Македонија“
Припадниците на народот Тсимани имаат најздрави срца во светот
Хасани и Бејтулаи отпаднаа, Спировски и Тошевски нови имиња
Западна амбасада го спасува Зијадин Села
БГНЕС: Се расцепува Алијансата на Села
Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ
Новиот албум ќе го објавам на македонски, српски и на хрватски јазик
Чак Бери замина во вечноста
Во пожар изгореа две ковачници во Берово
Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром
Скулпторот Жарко Башески со прва самостојна изложба во Словенија
Во бегство двајца од разбиената арачиновска банда
Тасевски: Работнички не пресече со неочекуван гол
Метју Нимиц: Македонија е доведена во висок ризик и опасност
Македонија нема да прифати уцени
Мистер Бин е жив
Дeнеска е Светски ден на среќата
ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди документ за излез од политичката криза
Дербито Манчестер Сити – Ливерпул заврши без победник
Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња
Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година
МВР: Запленети дрога, оружје и пари во акцијата за сузбивање на групата што продавала наркотици
Очекувана победа на Бетис против Осасуна
Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар
ВМРО-ДПМНЕ: Заев молкум ја одобрува агендата на Села за да ги добие неговите три гласа во Собраниетo
Евреите во војската на Хитлер

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести