период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.04.2017, 16:07

ММФ ја намали прогнозата на економски раст од 3,5 на 3,2 % за годинава

 
Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст за оваа година. Во новата економска прогноза се предвидува македонската економија годинава да оствари економски раст од 3,2 отсто што е помалку од есенската според која, растот требаше да изнесува 3,5 %. За 2018 година предвиден е раст тод 3,4 %.

Македонската економија ќе има годинава раст од 3,2 проценти, в година домашниот бруто-производ (БДП) ќе порасне 3,4 проценти, а до 2022 година растот ќе остане до најмногу 3,8 проценти, предвидува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во априлскиот извештај.

Во документот стои дека светската економија зема замав, а растот полека зајакнува, но се потенцира на нужноста од структурни реформи во земјите во развој по кризата, но и кредибилни стратегии за посилен раст и во поразвиените економии.

Македонија е во групата европски земји во развој, во која се 12 држави. Во сите нив растот во просек годинава ќе биде 3 отсто, в година 3,3 проценти, а во 2022 година 3,1 проценти. Најсилен раст во оваа група за годинава се предвидува за Романија, каде што националниот производ се очекува да порасне 4,2 отсто, а в година да забележи раст од 3,4 проценти. Албанија треба да има раст годинава од 3,7 проценти. Помал раст од проекциите за Македонија им се предвидува на Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Унгарија, Србија и на Турција. Посилен раст годинава ќе има Црна Гора со проектирана стапка од 3,3 проценти, а за Kосово се прогнозира стапка на раст од 3,5 проценти.  

За 2018 година ММФ предвидува највисок економски раст од 4,1 проценти да оствари Албанија, а по неа се Kосово со 3,6, БиХ и Србија со 3,5, Црна Гора со 3,4, а најмал раст ќе имаат Бугарија со 2,7 и Хрватска со 2,6.

Светска банка, пак, месецов излезе со прогноза дека македонската економија во 2017 година ќе забележи раст од 2,8 процента, а во 2018 од 3,3 отсто.

#Останати вести
Кражби во казино и обложувалница во Скопје и Прилеп
Вучиќ: Изразувањето на лични желби не придонесува за добри односи
Kинески танчари со македонска кореографија на турнеја во Европа
Украдените пари од НЛБ со „голф“ пренесени во Србија
Има солидна основа за интензивна економска соработка меѓу Македонија и БиХ
Видал: На „Сантијаго Беранбеу“ се случи класична судиска кражба
Убиецот од Фресно мразел белци и мислел дека е во војна
Момите лудуваа по баце Kоле и по неговиот кадифен глас
Кајли Миног во врска со принцот Ендрју?
Тужба против Џес Бејли и УСАИД
Високата изборна комисија ги отфрли барањата на опозицијата за поништување на референдумот во Турција
„За заедничка Македонија“: Ние не сме од шеќер, ние сме од титаниум
Видео: Инцидент ги повлече фудбалерите на Шкендија и Вардар под трибините
Пристигната иницијатива за членови од Законот за локална самоуправа
Иванов упатил телефонска честитка до Ердоган
Не е вистина дека сме ја прифатиле тиранската платформа
Прекинат мечот Шкендија – Вардар во Тетово
Извршната директорка на Централниот регистар на хартии од вредност поднесе оставка
Заев се сретна со амбасадорите на Германија, Британија, Холандија, Шведска и Ирска
Лекар и пријател му помагале на Принс да најде опиоидни аналгетици
Фудбалери на Баерн Минхен упаднале кај судиите по поразот од Реал Мадрид
Поднесено обвинение за случајот „Транспортер“
Неопходно е единство и формирање на институциите
Хакери разголија уше 14 славни жени
Самсоненко: Ако има судиска неправда ќе се повлечам од првиот тим
ХХL-манекенките ги освојуваат насловните страници
Уште тројца осомничени за грабежот во НЛБ Тутунска банка
Правот од коноп спречува болести на срцето
Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ утре почнува 20. Скопски филмски фестивал

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести