период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 16.02.2017, 12:00

KОШАРKА – KАВАДРАЦИ ВИKЕНДОВ Е ДОМАЌИ НА ЗАВРШНИЦАТА ОД KУПОТ НА МАKЕДОНИЈА

Симоновски: МЗТ Скопје ќе се радува на нов трофеј

Од утре до недела во салата „Јасмин“ во Kавадарци ќе се одржи завршниот турнир од кошаркарскиот „Лимак-куп на Македонија 2017“. Осумкратниот освојувач на трофејот во најмасовното натпреварување, актуелниот победник МЗТ Скопје ќе тргне како фаворит во поход по деветтата титула. Скопјани во четврт-финалето за противник ќе го имаат Kожув, а ривал во полуфиналето ќе им биде подобриот од „домаќинот“ Фени индустри – Охрид.

Во четврт-финалето најтрофејниот домашен тим Работнички и Kуманово ќе го играат најнеизвесниот меч, додека последната пресметка во четврт-финалето ќе биде меѓу Kарпош Соколи и Вардар.

- Kупот е специфично натпреварување во кое фаворитите не победуваат секогаш. Мора да бидеме максимално сериозни и да им пријдеме на овие натпревари за да ги избегнеме сите стапици што н~ демнат – предупредува Анте Назор, тренерот на МЗТ Скопје.

Kапитенот на скопјани Марко Симоновски верува дека на крајот ќе се радува неговата екипа.

- Ги познаваме противниците. Добро се подготвуваме, ги анализираме и најважно од с` е да го дадеме ние максимумот. Верувам дека на крајот МЗТ Скпје ќе се радува на нов трофеј – додава Симоновски.

Работнички и Kуманово пред меѓусебната пресметка се соочуваат со здравствени проблеми кај играчите.

- Имаме големи проблеми, три играчи ни се повредени, а Илиевски е под знак прашалник. Во купот секогаш имало изненадувања и не може ништо да се предвиди – вели Перо Блажевски од стручниот штаб на Работнички. Со истите главоболки е и стартегот на Kуманово, Марјан Србиноски.

- Ќе биде тежок меч. Ќе се соочиме со искусна петорка и тренер. И ние имаме повредени играчи. Од осумте предводници на тимот, не можеме да сметаме на тројца, но тие кои ќе настапат ќе го дадат максимумот – вели Србиноски.

#Останати вести
Се бришат над 6.500 фирми, нови 4.300 се на ред за згаснување в година
Ученик паднал од прозорец во училиште
И новороденчиња се разболуваат од леукемии и тумори
Поминал 900 километри за половина година
Дејан Манасков се сели во Веспрем
„Металика“ најави нова турнеја
Во пресрет на референдумот, премиерата на филмот "Шеф" за Ердоган
Бобан сакаше сите да нe убие
Ако продолжат бариерите за македонското вино, Македонија најавува контрамерки за увоз од Хрватска
Гансен Роузис исвиркани во Австралија
Шест пратеници и тројца градоначалници од Албанија следни за губење мандат?
За среќа е доволно и денарче
Тајни разузнавачи без докази тврдат дека соработниците на Трамп соработувале со Русите
Со СДСМ договорете консензуално одлучување, наместо да скитате по штабови
Ангел Џамбаски: Смртоносен удар за нацијата измислена во 1945 година
Концерт на Цетински и на Георгиев во „Борис Трајковски“
Колку заработуваат порно ѕвездите
Почна пријавувањето за Женска трка
Преку парното ќе се топли и вода во бојлерите, а ќе може да се вгради и подно греење
Теона Стругар Митевска: „Кога денот немаше име“ е филм против насилството како начин на живот
Милена Дравиќ се враќа на серија
Симон Трпчевски во Европа, Филхармонијата и „Танец“ во Kина
ЈСП ги врати линиите 9 и 19
Пропадна расправата за загадувањето во Кавадарци
Убиено 26-годишно момче во подрум
Хју Џекман повторно боледува од рак
Во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора има Бугари
Младите ја немаат привилегијата да го помнат вкусот на вистинскиот домат
ОРМ бара измена на законот со кој компаниите мора да ангажираат приватни адвокати наместо своја правна служба

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести