период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.01.2017, 10:38

НАУЧНИЦИТЕ НА ПРАГОТ НА ГОЛЕМО ОТKРИТИЕ

Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција

Научниците тврдат дека забите со помош на лекот „тајдглосиб“ (tideglusib) би можеле сами да се поправаа, што ќе ја елиминира потребата за вметнување пломби, пишува Би-би-си. Ова е извонредна вест за сите, особено за милиони луѓе низ светот на кои им се крева косата на главата од самата помисла дека треба да одат на забар, а од звукот на бушилката паѓаат во несвест.

Третман со биоразградлив сунѓер

Истражувачки тим од Kралскиот колеџ во Лондон покажа дека лекот „тајдглосиб“ може да ги активира клетките во денталната пулпа кај глувците за сами да ги поправат малите отвори. Овој лек не е нов и се користи за третман на заболените од деменција, односно од губење на помнењето.

Отворите на забите на глувците се третирани со помош на биоразградлив сунѓер натопен со лекот, кој се вметнува во шуплините на забот предизвикани од кариес.Студијата објавена во списанието „Сајенс рипортс“ покажала дека тој процес довел до потполно и успешно природно „поправање“ на забите. Лекот ја стимулирал активноста на матичните клетки во денталната пулпа, што довело до регенерација на отворите во забите на глувците. Отворите на забите биле многу мали, десетинка од милиметар.

- Битна работа е тоа што сунѓерот е биоразградлив. Просторот во кој е сунѓерот за време на регенерацијата на дентинот до таа мерка се полни со минерали, што по третманот не останува ништо што во иднина би можело да се расипе - изјавил професор Пол Шарп.

За три до пет години комерцијално достапен

Истражувачкиот тим сега ќе се обиде да утврди дали со нивниот метод ќе можат да ги поправат и поголемите отвори во забите.

Шарп додал дека овој начин на лекување на кариес, наскоро би можел да биде и комерцијално достапен.

- Се надеваме дека би можел да се најде на пазарот за три до пет години. Овде не станува збор за толку долгорочен проект - појаснил Шарп.

Во регенеративната медицина постои загриженост дека брзото делење на клетките би можело да доведе до развој на рак, но овој лек, тврдат експертите, веќе е тестиран како терапија за пациентите што боледуваат од деменција.

- Безбедноста на лекот е проверена на многу поголеми концентрации, па се надеваме дека ја имаме добитната комбинација - заклучил Шарп.

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести