период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 20.03.2017, 10:14

ВОДЕЧKОТО ТРИО ВО ПРВАТА ЛИГА ОСВОИ ОЧЕKУВАНИ БОДОВИ

Тасевски: Работнички не пресече со неочекуван гол

Водечките три екипи на прволигашката фудбалска сцена во Македонија, шампионот Вардар, Шкендија и Работнички заминуваат на принудна пауза до 2 април поради репрезентативни обврски, со прокнижени очекувани бодови од 23. коло. Тројката се зацврсти на позициите кои на крајот носат и евровизи. Вардар како гостин без проблем ги освои бодовите од дуелот со Македонија ЃП (5-0), а Шкендија со три бода се врати од гостувањето кај последнопласираната Брегалница (3-1). Работнички го доби дербито со Силекс (2-0) што беше директна пресметка за третата позиција.

Работнички ја прекина монотонијата на „Филип Втори“ со неочекуваниот погодок на Горан Силјановски во 59. минута кога од далечина го изненади гостинскиот голман Вујанац.

- Натпреварот не го оправда епитетот дерби. Во првото полувреме можевме да направиме многу повеќе, но и домаќинот имаше шанси што не ги искористи. Голот на Силјановски во второто полувреме н` пресече. До крајот се обидувавме да изедначиме, иако не создадовме вистинска шанса. Ни преостанува с` додека има теоретски шанси да се надеваме дека ќе стасаме до посакуваната позиција за пласман во Европа – порача Жикица Тасевски, тренерот на Силекс.

Резултати: Македонија ЃП – Вардар 0-5, Брегалница – Шкендија 1-3, Работнички – Силекс 2-0, Ренова – Пелистер 2-1, Победа -Шкупи 1-1.

Табела: Вардар 53 бода, Шкендија 47, Работнички 39, Пелистер 36, Силекс 31, Ренова 31, Шкупи 22, Победа 20, Македонија ЃП 16, Брегалница 12.

#Останати вести
„Авантурите на Аладин“ - премиера на Македонскиот народен театар
Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Дивиот лук e одличен и како храна и како лек
Кражба во стан во Скопје
"Свонс" повторно во Скопје
Исарот конечно треба да блесне со вистинскиот сјај
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на АТП ранг листата
Грција ќе има корист од федерализацијата на Македонија
Џоли фалсификувала документи за посвојување
Повредени двајца тетовци со нож
Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март
Актерот Адам Драјвер ослабна до непрепознатливост
Хан нема време за средба со организаторите на протестите „За заедничка Македонија“
Припадниците на народот Тсимани имаат најздрави срца во светот
Хасани и Бејтулаи отпаднаа, Спировски и Тошевски нови имиња
Западна амбасада го спасува Зијадин Села
БГНЕС: Се расцепува Алијансата на Села
Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ
Новиот албум ќе го објавам на македонски, српски и на хрватски јазик
Истрчала седум маратони, на седум континенти, во седум дена
Чак Бери замина во вечноста
Во пожар изгореа две ковачници во Берово
Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром
Скулпторот Жарко Башески со прва самостојна изложба во Словенија
Во бегство двајца од разбиената арачиновска банда
Метју Нимиц: Македонија е доведена во висок ризик и опасност
Македонија нема да прифати уцени
Мистер Бин е жив
Дeнеска е Светски ден на среќата
ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди документ за излез од политичката криза
Дербито Манчестер Сити – Ливерпул заврши без победник
Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња
Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година
МВР: Запленети дрога, оружје и пари во акцијата за сузбивање на групата што продавала наркотици
Очекувана победа на Бетис против Осасуна
Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар
ВМРО-ДПМНЕ: Заев молкум ја одобрува агендата на Села за да ги добие неговите три гласа во Собраниетo
Евреите во војската на Хитлер

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести