МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 20.03.2017, 10:14

ВОДЕЧKОТО ТРИО ВО ПРВАТА ЛИГА ОСВОИ ОЧЕKУВАНИ БОДОВИ

Тасевски: Работнички не пресече со неочекуван гол

Водечките три екипи на прволигашката фудбалска сцена во Македонија, шампионот Вардар, Шкендија и Работнички заминуваат на принудна пауза до 2 април поради репрезентативни обврски, со прокнижени очекувани бодови од 23. коло. Тројката се зацврсти на позициите кои на крајот носат и евровизи. Вардар како гостин без проблем ги освои бодовите од дуелот со Македонија ЃП (5-0), а Шкендија со три бода се врати од гостувањето кај последнопласираната Брегалница (3-1). Работнички го доби дербито со Силекс (2-0) што беше директна пресметка за третата позиција.

Работнички ја прекина монотонијата на „Филип Втори“ со неочекуваниот погодок на Горан Силјановски во 59. минута кога од далечина го изненади гостинскиот голман Вујанац.

- Натпреварот не го оправда епитетот дерби. Во првото полувреме можевме да направиме многу повеќе, но и домаќинот имаше шанси што не ги искористи. Голот на Силјановски во второто полувреме н` пресече. До крајот се обидувавме да изедначиме, иако не создадовме вистинска шанса. Ни преостанува с` додека има теоретски шанси да се надеваме дека ќе стасаме до посакуваната позиција за пласман во Европа – порача Жикица Тасевски, тренерот на Силекс.

Резултати: Македонија ЃП – Вардар 0-5, Брегалница – Шкендија 1-3, Работнички – Силекс 2-0, Ренова – Пелистер 2-1, Победа -Шкупи 1-1.

Табела: Вардар 53 бода, Шкендија 47, Работнички 39, Пелистер 36, Силекс 31, Ренова 31, Шкупи 22, Победа 20, Македонија ЃП 16, Брегалница 12.