период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Актуелно
Датум: 11.01.2017, 16:34

(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски

Најстудениот град на светот Јакутск, во сибирската област Јакутија, Русија, функционира нормално дури и кога температурата е -51 степен, а жителите во центарот на градот со над 200.000 жители ги исполнуваат секојдневните обврски.

Зимата почнува кон крајот на октомври, тогаш паѓа и првиот снег, и ќе трае до март. Зимата трае 6 месеци.

Јакутија е најстуденото место на Земјата, каде што температурата достигнува и до -72 Целзиусови степени. Оваа зима најниската температура достигна до -50 степени.

#Останати вести
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Ќе се прават засолништа на уличните животни

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести