период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 20.03.2017, 12:56

ПАНИКА

Западна амбасада го спасува Зијадин Села

Западна амбасада во Скопје интензивно работи на планот на зацврстување на „Алијансата за Албанците“, попозната како коалицијата на Зијадин Села.

- Амбасадорите, кои важат за блиски до опозицијата и кои редовно одржуваат контакти со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, сакаат да се осигураат дека ќе ги имаат на располагање тројцата пратеници што ги освои оваа коалиција - пренесува Телеграф.мк

Токму тие се клучни доколку дојде до гласање за влада бидејќи амбасадорите што го имаат главниот збор не се сигурни дека ќе можат да сметаат на гласовите на Беса поради нивната нетрпеливост со ДУИ.

Како што дознаваме, првите луѓе од оваа коалицијата интензивно се повикуваат во амбасадата каде што им се даваат точни инструкции како треба да дејствуваат и им се посочува дека во никој случај во вакви моменти не смее да дојде до раздор.

Не случајно амбасадорите што важат за блиски до СДСМ не ги коментираат последните провокативни изјави на Села за федерализација на земјата, дека македонски идентитет не постои и дека никогаш нема да стане на македонската химна и дека нема да се поклони пред македонското знаме.

Математиката вели дека 49 гласа на СДСМ и 10 на ДУИ не се доволни за формирање влада и дека им се неопходни гласовите од „Алијансата за Албанците“. Во оваа коалиција се три партии, Движење за реформи на Зијадин Села, Унитети на Гзим Остреми и НДП на Весел Мемеди.

На последните избори Зијадин Села освои двајца пратеника, НДП на поранешниот градоначалник на Гостивар, Руфи Османи, еден пратеник. Унитети не освои ниту еден пратеник, иако нивните кандидати имаа носители во првата и во втората изборна единица.

Но, плановите на амбасадорите се чини не одат по планот бидејќи првите луѓе на Унитети не се согласуваат со радикалната политика на Села и дека можно е да излезат од коалицијата. Најгласен во критиките кон потезите на лидерот на коалицијата е Мухамед Исмаили, генералниот секретар на Унитети, кој викендов од органите на партијата беше разрешен од функцијата.

#Останати вести
„Авантурите на Аладин“ - премиера на Македонскиот народен театар
Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Дивиот лук e одличен и како храна и како лек
Кражба во стан во Скопје
"Свонс" повторно во Скопје
Исарот конечно треба да блесне со вистинскиот сјај
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на АТП ранг листата
Грција ќе има корист од федерализацијата на Македонија
Џоли фалсификувала документи за посвојување
Повредени двајца тетовци со нож
Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март
Актерот Адам Драјвер ослабна до непрепознатливост
Хан нема време за средба со организаторите на протестите „За заедничка Македонија“
Припадниците на народот Тсимани имаат најздрави срца во светот
Хасани и Бејтулаи отпаднаа, Спировски и Тошевски нови имиња
БГНЕС: Се расцепува Алијансата на Села
Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ
Новиот албум ќе го објавам на македонски, српски и на хрватски јазик
Истрчала седум маратони, на седум континенти, во седум дена
Чак Бери замина во вечноста
Во пожар изгореа две ковачници во Берово
Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром
Скулпторот Жарко Башески со прва самостојна изложба во Словенија
Во бегство двајца од разбиената арачиновска банда
Тасевски: Работнички не пресече со неочекуван гол
Метју Нимиц: Македонија е доведена во висок ризик и опасност
Македонија нема да прифати уцени
Мистер Бин е жив
Дeнеска е Светски ден на среќата
ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди документ за излез од политичката криза
Дербито Манчестер Сити – Ливерпул заврши без победник
Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња
Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година
МВР: Запленети дрога, оружје и пари во акцијата за сузбивање на групата што продавала наркотици
Очекувана победа на Бетис против Осасуна
Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар
ВМРО-ДПМНЕ: Заев молкум ја одобрува агендата на Села за да ги добие неговите три гласа во Собраниетo
Евреите во војската на Хитлер

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести