период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.03.2017, 19:51

ГРУЕВСКИ ЗА „КАНАЛ 5“

ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди документ за излез од политичката криза


Заев е длабоко завлезен во криминал и затоа не отстапува од платформата, Тој сака по секоја цена да формира влада и тргувајќи со националните интереси со притисок да се извлече од казната, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вестите на „Канал 5“.

-Тој знае што го чека за тоа што го направи,Заев е преплашен за неговата иднина поради постапките што ги прави одејќи спротивно на волјата на народот да се извлече и да дојде за премиер- вели Груевски.
Груевски вели дека тој може да одговара за она што ќе го направи неговата партија но дека не може да предвиди како ќе реагира народот.

- Народот е над сите политичари и нека му ја мислат политичарите што одат спротивно на народот-нагласува Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека деновиве ќе понудат решение за излез од кризата.

- Ние подготвуваме и документ за зачувување на Македонија, тоа е политички документ кој ќе понуди начин за излегување од  кризата, преку негово прифаќање ќе се излезе од кризата, но нема да се наруши унитарноста на државата. Овој документ во текот на следната недела ќе биде понуден на сите поголеми партии и очекуваме да го освоиме сите политички партии, истакна Груевски

Тој вели дека и натаму смета дека излез од моменталната политичка состојба се брзи парламентарни избори заедно со локалните.

Груевски, коментирајќи ја актуелната политичка ситуација, истакна дека неговата партија ќе се однесува во рамките на дозволеното по законот и деловникот.

„Нашата партија ќе се однесува демократски. Народот никој не може да предвиди што ќе прави. Народот е над политичарите. Тој што оди против волјата на народот и ги руши неговите интереси, тој нека мисли што може да го снајде од народот“, вели Груевски.

#Останати вести
„Авантурите на Аладин“ - премиера на Македонскиот народен театар
Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Дивиот лук e одличен и како храна и како лек
Кражба во стан во Скопје
"Свонс" повторно во Скопје
Исарот конечно треба да блесне со вистинскиот сјај
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на АТП ранг листата
Грција ќе има корист од федерализацијата на Македонија
Џоли фалсификувала документи за посвојување
Повредени двајца тетовци со нож
Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март
Актерот Адам Драјвер ослабна до непрепознатливост
Хан нема време за средба со организаторите на протестите „За заедничка Македонија“
Припадниците на народот Тсимани имаат најздрави срца во светот
Хасани и Бејтулаи отпаднаа, Спировски и Тошевски нови имиња
Западна амбасада го спасува Зијадин Села
БГНЕС: Се расцепува Алијансата на Села
Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ
Новиот албум ќе го објавам на македонски, српски и на хрватски јазик
Истрчала седум маратони, на седум континенти, во седум дена
Чак Бери замина во вечноста
Во пожар изгореа две ковачници во Берово
Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром
Скулпторот Жарко Башески со прва самостојна изложба во Словенија
Во бегство двајца од разбиената арачиновска банда
Тасевски: Работнички не пресече со неочекуван гол
Метју Нимиц: Македонија е доведена во висок ризик и опасност
Македонија нема да прифати уцени
Мистер Бин е жив
Дeнеска е Светски ден на среќата
Дербито Манчестер Сити – Ливерпул заврши без победник
Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња
Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година
МВР: Запленети дрога, оружје и пари во акцијата за сузбивање на групата што продавала наркотици
Очекувана победа на Бетис против Осасуна
Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар
ВМРО-ДПМНЕ: Заев молкум ја одобрува агендата на Села за да ги добие неговите три гласа во Собраниетo
Евреите во војската на Хитлер

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
ilija Serrafimovski, 20.03.2017 05:01:26
Resenie i izlaganje od politickata kriza i ti Gospodine gruevski i Gospodinot zaev dvajcata nadvor od politikata sudot neka ve preispita platitegi kaznite vratite sto ne e vase raspisite novi izbori so novi kandidati nemenuvanje ustavot naprajte eden popis ponistete gi site antidrzavni i antiustavni dogovori i prasanjeto e reseno..
нашинец, 20.03.2017 08:52:16
Како да каскате зад народот, така ми изгледа. Народот нацрта црвено-жолти линии кои ниту вие не смеете да ги пречекорите.Внимавајте со документчињата. Тиранската платформа е контејнер за ѓубре - од контејнер нема ништо убаво за јадење. Немојте да се напупите над контејнерот и да џбарате внатре и да ни понудите нешто скапано во смисла - не е многу расипано!
Најнови вести