период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.01.2017, 13:45

ТАМАРА СТОЈKОВСKА ГО ПРЕПЕА МАKЕДОНСKИОТ ЕВЕРГРИН

„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството

Евергринот „Ако одам во Битола“ доби нова верзија. Хитот на композиторот Петар Георгиев - Kалица оригинално отпеан пред 28 години на „Фолк-фест Валандово“ од „Октет Македонија“ повторно е актуелен во етерот. Безвременската тема ја препеа Тамара Стојковска. Kомпозицијата доби нов аранжман, дело на Давор Неќак, а пред Нова година талентираната музичарка сними и спот со оркестарот на битолското Државно музичко училиште.

- Не се сеќавам кога првпат ја слушнав песната, но знам дека како битолчанка пораснав со неа. Се пееше на семејни седенки и дружења со пријателите. Дури и музичарите од странство со кои остварив соработка милуваа да ја отпеат. Покрај „Македонско девојче“, оваа е една од најпрепознатливите македонски песни. Се радувам што успеав да ја оживеам, да може да ја слушаат што повеќе млади луѓе - објаснува Стојковска.

Подготовките за новиот аранжман и видеозапис траеле неколку месеци. Спотот е снимен во студио „Ферзенк“ од страна на „Дрим каст продукција“.

- „Ако одам во Битола“ е стилски народна песна, а сега ~ дадовме посовремен печат. Овој проект е новогодишен подарок за мојот роден град - вели таа.

Тамара нагласува дека за млада личност како неа овој препев бил сериозна и одговорна задача, особено што песната претходно ја имаат обработено големи музичари и интерпретатори, меѓу кои и Тоше Проески. Стојковска е студентка на Музичката академија во Скопје. Вели дека со песната другарува уште од дете, учествувала на фестивали и има освоено повеќе награди.

„Ако одам во Битола“ на Kалица и „Битола, мој роден крај“ од текстописецот и изведувач Ајри Демировски се двете најпознати песни за градот на конзулите, градот кој е меѓу најопеаните на Балканот.

Песна создадена за неколку минути

Петар Георгиев - Kалица пред неколку години за „Дневник“ изјави дека му е мило што неговата песна станала бесмртна и посевдочи дека хитот го напишал за неколку минути.

- Имав голема желба да напишам песна за градскиот живот кој низ годините исчезнуваше. Сакав тоа да биде своевиден спомен за пајтоните, мераците, старите чаршии кои исчезнаа од градот. Во 1988 година песната се роди одненадеж. Седејќи дома, зедов лист хартија и ја напишав за неполни пет минути. Истовремено, потекоа и текстот и музиката. Паметам, дека првата верзија ја снимивме дома кај текстописецот Валентин Соклевски. Ја исвиривме на детски синтисајзер и гитара, а ја снимивме на едно мало касетофонче - ни раскажа Kалица.

(Ж.З.)

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести