период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.01.2017, 10:34

ПРОГНОЗА НА KАНДИДАТОТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ФРАНЦИЈА

Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години

Еврото може да не постои по 10 години ако Париз и Берлин не успеат да ја засилат единствената монетарна унија, изјави францускиот кандидат за претседател, Емануел Макрон во вторникот додавајќи дека сегашниот систем ја фаворизира Германија за сметка на послабите земји членки.

Макрон беше министер за економија во кабинетот на претседателот Франсоа Оланд додека не поднесе оставка минатата година за да создаде свое политичко движење и да се кандидира како независен кандидат во претседателските избори оваа година, потсетуваат агенциите.

- Вистината е дека треба заедно да признаеме дека еврото е дефектно и не може да продолжи да постои без големи реформи - рече Макрон во говорот во Универзитетот „Хумболт“ во Берлин.

- Тоа не ~ обезбедува на Европа целосен меѓународен суверенитет во однос на доларот по сопствени правила и не ~ даде на Европа природна конвергенција меѓу земјите членки - рече Макрон.

Франција треба да спроведе реформи на пазарот на трудот и да направи промена во образовниот систем за да го заживее растот, а во исто време Германија мора да прифати дека повеќе инвестиции наместо штедење може да го поттикнат растот во еврозоната - изјави центристичкиот политичар.

- Морам да кажам дека функционирањето на еврото е од корист за Германија - изјави Макрон. Тој додаде дека недостигот на доверба меѓу Франција и Германија ги блокира главните реформи што би ја интензивираа солидарноста меѓу 19-те земји членки на еврозоната.

- Еврото е слаба германска марка. Состојбата на статус кво е синоним за укинување на еврото по 10 години - рече Макрон.

Тој предложи формирање буџет на еврозоната за да се финансираат инвестиции ориентираните кон раст и за да се прошири финансиската поддршка за заглавените земји членки.

Тоа, сепак, би било анатема за германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за финансии, Волфганг Шојбле, чија христијанско-демократската партија се соочува со парламентарни избори оваа година и се бори со внатрешен отпор против спасувачките заеми за Грција кои од нејзините од противници ја претворија еврозоната во трансфер-унија.

Макрон даде изјавата откако водачот на германската крајно десничарска партија Алтернатива за Германија претходно за „Ројтерс“ изјави дека еврозоната треба да биде поделена на две со силно јадро околу Германија и послабо јадро околу Франција.

39-годишниот Макрон ужива поголема поддршка во последните анкети, што покажува дека ја зацврсти позицијата на трет човек на претседателските избори и е само на конец да го достигне вториот круг во мај.

Анкета од минатата недела покажува дека кандидатот на конзервативците Франсоа Фијон ја намалил предноста во претседателската трка, а Макрон и лидерот на крајната десница Марин Ле Пен с` повеќе се доближуваат до поранешниот премиер.

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести