период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 10.01.2017, 11:37

РОКОТ ТЕЧЕ

Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Откако вчера претседателот Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, почнаа да течат уставните рокови.

Мандатарот во рок од 20 дена, односно до 29 јануари, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, на предлог на мандатарот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.


Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како услов за коалицирање. Во неа има барања кои директно задираат во македонскиот идентитет, како што се барања за нова химна, знаме и грб, и двојазичност на цела територија.

Груевски веќе најави дека ќе се обиде да состави влада, но оти тоа нема да го прави по секоја цена. Тој нагласи дека ако овој пат биде изигран од страна на ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати уште посилно.

Професорката Иванка Додовска, како одговор на платформата на партиите на Албанците, нагласува дека е време за македонска платформа која ќе се базира само на три точки:

- Влада на македонско национално единство, попис на населението и нови предвремени парламентарни избори - вели професорката во колумна за Телеграф.мк.

Зачудувачки е што СДСМ три дена молчи и не се изјаснува дали се прифатливи барањата на Албанците. Слични ветувања даваше лидерот Зоран Заев за време на кампањата, за што СДСМ доби голем број гласови од Албанци.

Заев од сенка се надева дека тој ќе ја составува владата доколку тоа нема да може да го направи Груевски. Но експертите не мислат така.

Според нив, никаде во Уставот не е наведено дека претседателот на државата треба мандатот за формирање на владата да му го додели на друг мандатар доколку мандатарот на партијата што освоила најголем број гласови не успее да состави влада. Согласно Уставот, може да има само еден мандатар. Уставот не предвидел резервен или втор мандатар.

- Ако коректно и без политичко-партиски навивања се чита членот 90 од Уставот, може да се види точната намера на уставотворецот кога ја напишал на конкретниот начин. А намерата е, во ниту еден случај, макар и теоретски, да не се остави правна можност да се заобиколи изборниот победник и да се навлезе во водите на политичкиот волунтаризам - нагласува професорката Тања Каракамишева за Телеграф.мк.

#Останати вести
Скопјанец измрзнал чистејќи снег, 105 лица добиле фрактури
Во тепачка во Боговиње, повреден 51-годишен маж
Србија испрати барање до Париз за екстрадиција на Рамуш Харадинај
Истражување: Алкохолот не прави посреќни
Непродадени се 2.842 стана, а во градба се 7.969
ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации
Кривична пријава за гостиварец за две тешки кражби
„Снежана“ и „Оревокршачка“ - детски викенди во Македонската опера и балет
Четкар со шоу на џез-фестивалот во Индонезија
Направила изложба од фотографии со пениси што и ги испраќаат мажи
Вардарки ќе почнат со натпревари во регионалната лига
Намалени трошоците на живот и цените на мало
Во Полска за 24 часа починаа шест лица од студ
„Ла ла ленд“ со рекордни 7 статуетки, Џими Фалон потфрли со шегите
Почина Дарко Гашпаровиќ, истражувач на македонската култура и уметност
Миркуловски: Нашата цел е да ја минеме групната фаза
Пронајден мртов рускиот амбасадор во Атина
Трамп останува на главното ветување, но ѕидот со Мексико ќе го плаќа САД
Московјани возеа велосипед на -27 степени
Град Скопје: Претпријатија ги чистат тротоарите од мраз
БЕГ: Парното во Скопје не се исклучува ноќе

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести