период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Култура
Датум: 11.01.2017, 17:54

„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив на РМ

Објавен е првиот од четирите тома од едицијата „Македонија во странскиот печат“ - издание на Државниот архив на Република Македонија, во соработка со Министерството за култура.

- Ова мошне значајно дело се состои од 840 страници и на едно место ги собира написите и статиите за Македонија од крајот на 19 век до создавањето независна Република Македонија. Опфаќа весници од повеќе земји, од кои во овој том се претставени Австралија, Нов Зеланд, Австрија, Бугарија, Германија, Русија, САД, Србија, Франција и Хрватска – соопшти Државниот архив на Македонија.

Проектот, во кој се вклучени повеќе доктори на науки и истражувачи од Македонија, ги пренесува во оригинална - изворна форма весниците, со соодветен превод и фусноти, посочи Архивот.

#Останати вести
Изложба на цртежи на уметници-бегалци од Сирија
Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс
Струшкиот музеј кани ученици на часови
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести