период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Омнибус
Датум: 20.03.2017, 11:34

Хуманитарна трка за децата со Даунов синдромМечувалскиот Клуб "Ескрим" во саботата во Градски Парк, Скопје привлече стотици луѓе, кои трчаа за децата со Даунов синдром. На Хуманитарната трка децата со Даунов Синдром пренесоа една порака - "И ние го можеме истото како и сите!". Го докажаа тоа за време на трката.

Со ваквите настани се подига свеста кај граѓаните за лицата кои со Даунов Синдром за да се оттргне негативната перцепција која постои за нив.

Трката има за цел да ги поттикне останатите спортски клубови и други организации да ги отворат вратите за децата со Даунов Синдром, да ги вклучат во спортот и во општеството и да им се обезбеди еднаков пристап како за сите. Инклузијата како сегмент на хуманитарната трка веќе дава мотивирачки резултати.

Сите видовме дека и овие деца може да спортуваат, да другаруваат и да се радуваат цела година со помош на собраните средства.#Останати вести
Дивиот лук e одличен и како храна и како лек
Припадниците на народот Тсимани имаат најздрави срца во светот
Истрчала седум маратони, на седум континенти, во седум дена
Чак Бери замина во вечноста
Дeнеска е Светски ден на среќата
Евреите во војската на Хитлер

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести