период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 11.01.2017, 18:08

МИСИЈАТА НА ЕУ ВО СKОПЈЕ ОБЈАСНУВА

Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

Искра Kоровешовска

На новата влада нема да ~ треба широка политичка поддршка од конкретни фактори, ами широката поддршка за исполнувањето на пржинските договори и итните реформски приоритети, објаснуваат од канцеларијата на ЕУ во Скопје.


Нивната реакција доаѓа како резултат на изјавата на портпаролката на ЕK во Брисел, Маја Kоцијанчич, која го употреби терминот „широка поддршка“ за новата влада, што можеше да се сфати и поинаку. Имено, терминот премногу асоцираше на барање поддршка за новата влада од сите политички фактори во земјава, па дури и на барање за формирање широка коалиција.

- Очекуваме брзо формирање нова влада со широка политичка поддршка за имплементација на сите делови од пржинскиот договор и итните реформски приоритети - објаснија вчера од канцеларијата на Делегацијата на Европската Унија во Скопје.

Во изјава за МИА пред неколку дена Kоцијанчич испрати слична порака, објаснувајќи ги итните реформски приоритети, нагласени во извештајот на Рајнхард Прибе.

Тие се поделени во шест категории: владеење на правото и судство, деполитизација на јавната администрација, изборна реформа, имплементација на препораките на анкетната комисија за собраниските инциденти од 24 декември и медиуми и слобода на изразување. 

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
филип, 11.01.2017 22:12:20
А на кого му е гриза за тоа што мислите вие?
Риз но риск, 12.01.2017 10:19:53
Абе глеј си работа, момо.
Најнови вести