период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 10.01.2017, 16:03

Вардар ги започна подготовките без деветмина репрезентативци кои ќе настапат на СП


Ракометарите на Вардар ги почнаа подготовките за пролетниот дел од сезоната со првиот собир во СЦ „Јане Сандански“. На подготовките недостигаа репрезентативците кои ќе настапуваат на СП во Франција, кое почнува утре. Од Вардар на СП во Франција ќе настапат Стојанче Стоилов, Мартин Поповски, Тимур Дибиров, Даниел Шишкарев, Александар Деревен, Лука Циндриќ, Рожерио Мораеш, Жоан Kањељас и Алекс Душебаев, кои ќе играат за пет репрезентации.

Додека овие се борат за еден од медалите на мундијалот, во Скопје ќе се одвиваат подготовките, кои најмногу ќе бидат на подигање на физичката подготвеност. Тренерот Раул Гонзалез има на располагање десет ракометари. Единствено Страхиња Милиќ се жали на мала повреда на рамото.

Првиот натпревар Вардар треба да го одигра на 2 февруари во Скопје против Нексе во рамките од СЕХА-лигата, а на 5 февруари гостува кај Горење. Тие два натпревара ќе бидат последна контрола пред продолжувањето на мечевите од Лигата на шампионите. На 11 февруари Вардар е домаќин на ППД Загреб.
Во СЕХА-лигата Вардар има одиграно 15 натпревари и е лидер на табелата со 38 бода, три повеќе од Веспрем. На трето место е ППД Загреб со 28 бода од 13 натпревари. До крајот на регуларниот дел треба секоја екипа да одигра по 18 натпревари.

Во Б-групата од Лигата на шампионите, по 9 одиграни натпревари, Вардар е на третото место со 12 бода, два помалку од лидерот Kјељце. Тука треба да се одиграат 14 натпревари. Најдобриот тим од групата ќе се пласира директно во четврт-финалето, а оние од 2. до 6. место ќе играат во осмина-финалето.

#Останати вести
Замбези ајкула нападна нуркач
Украдени 100.000 денари од казино во Битола
Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО
Со постери со бурки против олеснување на натурализацијата во Швајцарија
„Рушевини“ е моја лична приказна
Има 98 години и е најстарата инструкторка за јога
Австралиски Македонец најден починат во охридско село
Роналдо: Зад мене е најсреќната година во кариерата
Kога кај нас би било минус 7 како во Скопје, би шетале по кратки ракави
ЗАТВОРЕН ПРЕМИНОТ БОГОРОДИЦА: Седумдесет камиони неколку часа се заглавени на границата
Заврши обновата на црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран
Шпанија фаворит, Македонија ќе бие битка за втората фаза
Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп
Kлиентите исполегнале на подот, а разбојникот самиот зел 70.000 денари од касата
ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп
Во Сиднеј температурата е 40 степени Целзиусови, плажите се полни
Никола Попоски во име на владата: Средбите во Тирана и Приштина се мешање во внатрешните работи
Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори
Од петок мало затоплување и обилни врнежи од снег
Најлудиот 3Д-музеј во светот е на Филипините
На Василичарскиот концерт две песни никогаш не биле изведени
Груевски со поддршка од коалициските партнери
„Ноќ со ѕвездите“ и за Стара нова година
Изборниот законик, Законот за градење и Законот за спорт со пет измени во 2016
Македонската репрезентација пристигна во Франција
„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив на РМ
Потпишан договор за модернизација: Четири нови електрични локомотиви ќе сообраќаат на македонските пруги
Над една четвртина помалку туристи лани го посетиле Истанбул
Домашните миленици се добредојдени на Детската клиника

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести