период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.06.2017, 18:01

Десет академски уметници ќе ги сликаат најпознатите песни на Блаже Конески, Славко Јаневски, Гане Тодоровски, Ацо Шопов.....

Десет академски сликари од Македонија, Црна Гора, Бугарија и Србија од денеска до петок ќе сликаат во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје инспирирани од творештвото на десет познати македонски поети.

Првата поетско-ликовна колонија која ја иницираше Библиотеката е именувана „Нацртај песна“.

Учесници се шест македонски сликари: Сергеј Андреевски, Емил Шулајковски, Илија Стојковски, Јасмина Трпевска, Александра Ацеска и Христина Маневска, двајца од Црна Гора-Драган Мијац-Бриле и Јакша Чаласан, како и Мирослав Живковиќ од Србија и Роман Кисјов од Бугарија.

Секој од нив ќе создава уметничко дело по мотиви на десет антологиски песни: „Болен Дојчин“ од Блаже Конески, „Валпургиска ноќ“ од Славко Јаневски, „Ана“ од Јован Котески, „Мајсторот и мостот“ од Анте Поповски, „Дениција“ од Петре М. Андреевски, „Небесен камен“ од Петар Т. Бошковски, „Гледач во пепелта“ од Ацо Шопов, „Лесновските ѕвона“  од  Чедо Јакимовски, „Седум навраќања на мотивот трепетлика“ од Гане Тодоровски и „Лимон“ од Љубен Ташковски.

Песните ги избра жири во состав Иван Џепароски, Бранко Цветкоски и Братислав Ташковски.

#Останати вести
Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус
Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните
Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити
Хорор во Скопје: Италијанка силувана од екс љубовникот
(ВИДЕО) Собраниски и владини седници на aлбански јазик
Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа
Алијансата за Албанците ги именуваше замениците-министри
Kога разговарате со себе, не сте луди, туку си помагате, тврди науката
Столтенберг : Ако Атина се согласи да влезете со ПЈРМ, повелете во НАТО
Кети Пери се расплака пред камера
„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство
Советникот Алексовски ги почитувал безбедносните протоколи во однос на разузнавачот Живаљевиќ
Да создадеме позитивен амбиент во преговорите со Грција, во реформите ќе мора да се вклучи и опозицијата
Заев, како што вети, брзо да ја внесе Македонија во НАТО без промена на идентитетот
Иво Котевски од СЈО барал докази, не ги добил
Македонските фудбалски надежи заминаа за Полска
Вардар во нападот го носи Колумбиецот Алварез
"Лачни Франз" на Скопско лето
Преговорите за Брегзит почнуваат наредната недела

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести