период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Култура
Датум: 19.05.2017, 11:21

Прекинат филм на Канскиот фестивал

Премиерата на филмот "Окја" на Канаскиот филмски фестивал, беше прекината само пет минути по почетокт, поради извиците на негодување на публиката во салата.

Ваквата реакција на публиката претставуваше израз на револт и знак на протест затоа што продуцентот на филмот, компанијата "Нетфликс", одби да го прикажува остварувањето низ кино салите во Франција.
Публиката го исвирка логото на "Нетфликс" кое се појави на екранот, по што продолжи со негодувањата, па филмот беше прекинат.
Сепак, набрзо потоа, без никакво објаснување, филмот беше повторно емитуван од почеток.Главните улоги во "Окја", кој е оценет како едно од најконтроверзните остварувања на овогодишниот Кански фестивал, ги толкуваат Тилда Свинтон и Џејк Гиленхал.

#Останати вести
Александар јавал кон Перион поздравуван од македонскиот гарнизон на Хераклеја
Награда за музеј на годината за Спомен-куќата на Татарчеви
Новиот македонски филм за тројца бездомници премиерно во театарот „Џинот“
Графичкото мајсторство на светски познатиот скулптор Иван Мештровиќ за „Европската ноќ на музеите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести