период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 17.05.2017, 19:27

СДСМ ГИ ЗАПОЧНУВА ПРЕГОВОРИТЕ

Заев: Прво ќе се сретнеме со ДУИ, па БЕСА и на крај со Алијансата

Денеска понуваме средби за составот на новата Влада. Поради смртен случај на близок на раководството на ДУИ, денеска се состанавме со втората по големина партија БЕСА, но со господинот  Биљал Касами одлучивме дека треба да се запази редот. Значи сепак, прво ќе се сретнеме со ДУИ, потоа со Беса, па ќе разговараме со Алијанса за Албанците, се со цел да ги приближиме ставовите, рече Зоран Заев откако неформално ги започна преговорите за составување влада со лидерот на БЕСА по добивањето на мандатот.

- Мојата работа како мандатор е да завршиме ден порано. Многу граѓани чекаат субвенции, учениците чекаат укинување на екстерно тестирање, чекаат социјалните баратели, чека СЈО. рече мандатарот за нова влада по средбата со Касами.

Додаде дека ќе се обиде заедно со ВМРО-ДПМНЕ да најде решение за спорот за името со Грција.

„Брисел даде голема поддршка, посебно на Македонија. И Брисел и Вашингтон докажаа дека се големи пријатели. Се надевам дека ќе следат убави моменти и за влез во НАТО и во ЕУ ако работиме искрено на реформите, кон подобрување на квалитетот на животот на луѓето. Тогаш органите на Европската заедница ќе имаат причини да носат уште похрабри одлуки. Исто така со опозицијата ќе треба да се потрудиме да најдеме решение за спорот со нашето уставно името кој го имаме со Грција. Сите овие предизвици се исправени пред нас, и се надевам дека со мудрост и меѓусебна соработка и разбирање, ќе изнаоѓаме и решенија“, рече Заев.

#Останати вести
СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање
Вал Kилмер го победил ракот со духовни методи
Кочан ќе остави гаранција од 875.000 евра во движен и недвижен имот
Али Ахмети: Се надевам дека брзо ќе се договори Влада, преговорите започнуваат утре
Ветувањата на СДСМ за екстерното ги трауматизираа учениците
Антиќ од утре на својот четврти завршен турнир во Евролигата
Светска премиера на „Ептен македонско“ на Симон Трпчески
Субвенционирањето започна, исплатени околу 8 милиони евра за 2015 и 2016-та
Хотелите во Грција летово поскапи до 30 отсто, апартманите по иста цена
Без знаење на сопругата го зел четиригодишниот син и си заминал во странство
Фамилијата на Сет Рич тврди дека тој немал врска со имејловите што ги објави „Викиликс“
Здравко Чолиќ го освои и Нов Зеланд
Шишкарев го продолжи договорот со Вардар
Силјан и Смилевски со нови книги одбележаа 50 години пријателство и соработка
Имаше соработка со Сорос, но на помало ниво отколку што некои сметаат
Ќе се постават тактилни патеки кои ќе предупредуваат на пречки
Излез за деблокирање на општините ќе се бара и во паралелни седници?
(ВИДЕО) Почина Крис Корнел
Штербик: Треба да ги најдеме слабостите на Барса ако ги има
Николиќ: Не ми се напушта Скопје, сакам да играме мајсторка
Одложено судењето против деветмина обвинети за насилство во Собранието
Пијанец ќе произведува еколошки мед
Првпат во Македонската филхармонија - музика од најпопуларните видеоигри во светот
За тригодишен престој на родител во Австралија ќе се плаќа 5.000 долари
Џеј Зи и Бијонсе и официјално - милијардери
Пелистер освојувач на купот, ја совлада Шкендија во финалето на пенали
Иванов треба да се сретне со Путин при посетата на Москва
Германското МНР до македонските политичари: Во иднина повеќе да нема политички интриги, Македонците тоа не го заслужуваат
Тиранска платформа постоеше и гаранциите што ги барав се оправдани
Бандерас и Болдвин ќе ги глумат Ламборџини и Ферари
Во Македонија има еден милион профили на „Фејсбук“
Стап­ка­та на нев­ра­бо­те­ност во Бу­га­ри­ја 6,9 от­сто
САД: Првиот чекор за излез од кризата е направен
Лани помалку и бракови и разводи
И Лестер во листата клубови заинтересирани за Алиоски
Скопјанецот од Дебар Маало што со секира отепа куче ќе одговара за мачење животни
Џафери даде исказ пред ЈОРМ за настаните од 27 април во Собранието
МКФ го одбра Џордан Теодор да и помага на македонската репрезентација
Црвените линии на Иванов ја срушија Тиранската платформа
Ахмети го поздрави доделувањето мандат на Заев
Почнува 70. јубилејно издание на Канскиот филмски фестивал
Прелетав половина планета за да присуствувам на раѓањето на првото внуче
Гимназијалец од „Корчагин“ претепал врсник
Мезиер предизвика дебата за идентитетот со наслов „Не сме бурка“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
makedonka, 17.05.2017 21:24:13
Naseto ustavno I vekovno ime e REPUBLIKA MAKRDONIJA I nema to da se razgovara okolu toa prasanje,samo da se bara do ON da ne zavedat kako Republika Makedomija a ne kako do sega pod PJRM.Is tamo gubre nepismeno predavnicko.
прикриен комуњарец, 18.05.2017 08:14:08
Честитќи и само напред! Сега е времето да се отворат сите отворени питања кои не мачат - какво име, знаме, грп и химна да се најдат за ова убава земља. Исто така јазиците на народностите мора да се унапредат. И така сите ќе одеме у прогрес, према Европа и НАТО-пактот.
Најнови вести