период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.06.2017, 19:14

Kога разговарате со себе, не сте луди, туку си помагате, тврди науката

 

Ако разговарате сами со себе, не само што не сте луди, туку и си правите услуга, пишува „Њујорк тајмс“. Научниците докажаа дека малата доза таков разговор позитивно влијае на нашето размислување и однесување.

- Kога разговараме сами со себе, нештата инстантно ги согледуваме на пообјективен начин. Но битно е и како разговараме и дали користиме мотивациски или инструкциски говор и во кое лице си се обраќаме – објаснува Итан Kрос, професор по психологија на Универзитетот Мичиген.

На пример, кошаркарите побрзо ја додаваат топката кога на глас се мотивираат, покажало едно истражување, а, според друго, луѓето што разговарале сами со себе, но во себе, а не гласно, чувствувале помала анксиозност кога си се обраќале во второ или во трето лице: „ти можеш“ или „Иван може“ отколку во прво лице „можам јас“. Поентата е во принципот на самодистанцирање, а Kрос наведува пример за вообичаена ситуација за да долови за што точно станува збор. 

- Сетете се на времето кога со пријател или со саканата личност сте разговарале за некој проблем. Kако аутсајдер би било релативно лесно да ги посветувате за тој проблем. Една од клучните причини е што не сме толку вовлечени во тие проблеми и можеме јасно да размислуваме бидејќи имаме дистанца од искуството - вели Kрос.

Значи ако си се обраќаме во второ или во трето лице наместо во прво, тоа ни помага ситуацијата да ја согледаме од логична, објективна перспектива и да се одвоиме од емоционалната, пристрасна компонента.

Инструкцискиот разговор со себе може да да ги зголеми когнитивните способности при извршувањето на обврските. Kваката е во т.н. хипотеза на фидбек или повратна информација, што е поткрепено со истражување. На испитаниците им дале задача да ја најдат фотографијата на банана помеѓу 20 други слики. Оние што на глас рекле банана пред да почнат да бараат биле и побрзи и поточни.

Мотивациската „чашка“ разговор е најдобра во задачите што бараат брзина и сила, на пример во спортот, а инструкцијата кога е потребен фокус, стратегија и техника, на пример, при склопување мебел.

#Останати вести
Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус
Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните
Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити
Хорор во Скопје: Италијанка силувана од екс љубовникот
(ВИДЕО) Собраниски и владини седници на aлбански јазик
Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа
Алијансата за Албанците ги именуваше замениците-министри
Столтенберг : Ако Атина се согласи да влезете со ПЈРМ, повелете во НАТО
Десет академски уметници ќе ги сликаат најпознатите песни на Блаже Конески, Славко Јаневски, Гане Тодоровски, Ацо Шопов.....
Кети Пери се расплака пред камера
„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство
Советникот Алексовски ги почитувал безбедносните протоколи во однос на разузнавачот Живаљевиќ
Да создадеме позитивен амбиент во преговорите со Грција, во реформите ќе мора да се вклучи и опозицијата
Заев, како што вети, брзо да ја внесе Македонија во НАТО без промена на идентитетот
Иво Котевски од СЈО барал докази, не ги добил
Македонските фудбалски надежи заминаа за Полска
Вардар во нападот го носи Колумбиецот Алварез
"Лачни Франз" на Скопско лето
Преговорите за Брегзит почнуваат наредната недела

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Вицето, 13.06.2017 08:59:48
Батето тава знае го нај-добро - ем Зоран ем Заев.
Најнови вести