период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 20.04.2017, 23:05

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ФРАНЦИЈА

Двајца полицајци убиени во центарот на ПаризДвајца полицајци убиени во терористички напад во центарот на Париз, информираат француските медиуми. Според француската полиција, возило застанало на Шанзелизе 102 пред полициско комби, а од него излегол маж и почнал да пука со автоматско оружје.

-Полицијата возвратила на огнот и го убила напаѓачот, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Пјер Енри Бранде.

Шанзелизе, кадешто се случи пукањето, е под блокада на полицијата.

Француската полиција вчера соопшти дека спречила терористички напад за време на предизборната кампања за претседателските избори во Франција, на само три дена пред изборите.

Безбедносните сили на Франција почнаа антитерористичка истрага, а идентитетот на напаѓачот засега не е познат.

Инцидентот се случува откако претседателските кандидати ги дадоа своите последни говори пред првиот круг од изборите во недела.

Исламистичкиот екстремизам беше една од главните теми во предизборната кампања по неколкуте терористички напади во Франција и ширум Европа, за кои одговорност презеде терористичката групација, Исламска Држава.

Шанзелизе веќе подолго време се сметаше за потенцијална мета на исламистите поради големиот број на туристи кои секојдневно ја посетуваат.

#Останати вести
Сорос оди кај Јункер
„Џудишал воч“ ги даде на суд Бејли и УСАИД
(ВИДЕО+ФОТО) Изгореа напуштени бараки во Карпош
Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството
Агентот Тесла ќе лета за Вашингтон како личен багаж на Бејли
Со парите на УСАИД се финансира и смената на неподобни новинари во „Макфакс“
Голема Албанија значи балканска војна, ако Брисел молчи - ќе биде одговорен
Нема тет-а-тет средби меѓу Заев и Груевски
Да не се посегнува по глупости во Собранието
Јавна седница за „Монструм“ во текот на мај
СДСМ се воздржува од реплики, остануваат уште 40 пратеници за збор
Телевизии упаднаа и снимаа во службените простории на МПМ
Неколкумесечната работа веќе дава резултати

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести