период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.01.2017, 13:00

нба

Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча

Џејмс Харден со нов трипл-дабл го предводеше Хјустон до триумф над Шарлот (121-114) во кошаркарската НБА-лига. Популарниот Брада го забележа својот 11-ти трипл-дабл сезонава, петти на последните седум натпревари и му помогна на Хјустон да ја забележи деветтата победа во низа.

Харден имаше учинок од 40 поени, 15 скока и 10 асистенции. Хјустон влезе во неизвесен финиш, иако имаше предност и од 18 поени. Мечот го реши Рајан Андерсон кој постигна тројка на 90 секунди пред крајот.

Јута го изненади актуелниот првак Kливленд 100-92. Гордон Хејворд го доби дуелот со Леброн Џејмс, што беше клучно за триумфот на Јута. Хејворд постигна 28 поени, а Родни Худ 18. Леброн Џејмс со 29 поени беше најефикасниот кај Kливленд.

Милвоки имаше решение за Сан Антонио и славеше со 109-107. Сан Антонио го забележа петтиот пораз на домашен терен во тековната сезона, иако Kавај Ленард постигна 30 поени. Милвоки го предводеше до триумфот Мајкл Бизли со 28 поени.

Торонто имаше негатива од 16 поени против Бостон, но Демар Дерозан и друштвото стигнаа до победа 114-106. Дерозан постигна 40 поени, Kајл Лаури уфрли 24, а Јонас Валанчиунас оствари дабл-дабл од 18 поени и 23 скока.

На другите натпревари: Вашингтон го совлада Чикаго 101-99, Бруклин загуби од Атланта 97-117, Сакраменто го победи Детроит 100-94, Лејкерси загуби од Портланд 87-108, а Голден стејт триумфира против Мајами 107-95.

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести