период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 11.01.2017, 15:11

(ВИДЕО) ИНТЕРВЈУТО НА СОРОС ДОСТАПНО

„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Видеото од 60-на минути, кое Џорџ Сорос го има дадено за CBS во 1998 година, неколку пати е избришано од интернет, токму поради контроверзните ставови и сето она што го кажува Сорос во него.

Но, колку и да е широко распространето неговата соросова мрежа, видеото повторно успева да се најде на интернет и да се дознае вистината за тоа каков човек е Џорџ Сорос.

Снимката која долго време беше скриена, сега повторно е достапна за очите и ушите на светската јавност.

Џорџ Сорос е роден во Унгарија, во богато и образувано еврејско семејство. Кога нацистите ја окупирале Будимпешта во 1944 година, таткото на Сорос бил успешен адвокат, но знаејќи дека периодот што следи ќе има големи проблеми за Евреите, одлучил да го раздели семејството, им купил лажни документи, подмитил човек од власта за да го земе 14-годишниот Џорџ Сорос и да го престават како христијанин и негов кум.

Додека 100 илјадници унгарски Евреи биле пренесени во логорите, Џорџ Сорос и неговиот „кум“ од владата се спасиле, но не само тоа, туку заедно го конфискувале имотот на Евреите, пријатели и соседи, па дури и роднини на малиот Сорос.

Овие контроверзни одговори за тоа што им правеле на Евреите, почнуваат од 6:43 во видеото.

Сорос: Имав 14 години и можам да кажам дека токму тогаш се оформи мојот карактер.

Крофт: На кој начин?

Сорос: Да сфатам дека еден човек мора да гледа напред и да ги предвидува настаните. Тоа беше страшна закана на злото.

Крофт: Колку што разбрав, ти заедно со човекот кој се претставувал како твој кум, сте оделе низ еврејските имоти и сте конфискувале што ќе најдете?

Сорос: Да, тоа е точно.

Крофт: Да бил некој друг на ваше место, она што го правел ќе го довело до лудница и психички пореметувања… Дали беше тешко да го правите тоа?

Сорос: Не, не беше. Воопшто не беше. Можеби како дете не гледате поврзаност, но мене не ми претставуваше никаков проблем.

Крофт: Не чувствувате вина?

Сорос:Не.

Крофт: На пример: Јас сум Евреин и еве ме гледам како луѓето ги пренесуваат во логори, јас можев да бидам на нивно место. Јас требаше да бидам на нивно место. Ништо од тоа не почувствувате?

Сорос: Секако дека можеше да бидам на другата страна, но не чувствував вина за тоа што сум на таа страна. Смешно но, тоа е исто како пазарната економија-Ако не бев јас, ќе беше некој друг, вели Сорос со ладна насмевка на лицето.

Во интервјуто вели и дека не е религиозен и дека не верува во Бог. Смета дека Бог е создаден од човекот а не обратно. Аналогно на ова тој за себе смета дека е Бог…

Неговиот „боженствен“ комплекс е тој кој што ја анулира вината во него.

-Покрај моите фантазии дека сум Бог, исто така имам и многу силни фантазии дека сум луд, признал Сорос во интервју за британска телевизија.

-Всушност, мојот дедо беше параноичен. Има многу луди луѓе во моето семеjство, до сега јас успеав да го избегнам, иронично вели тој.

#Останати вести
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
Унгарија тргнува против Сорос
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Еди Рама е новиот балкански Милошевиќ
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
црпката, 11.01.2017 15:31:28
И ти ли си бил црпнат, бе батеј? Егидиии.
jkhkcjh, 11.01.2017 15:35:17
Ne e samo on vinoven. Nashol eftini lugje po karakter koj se prodavaat mnogu lesno i eftino za da si gi zadovolat svoite potrebi, kako shto se egoto, gordosta, bankovnata smetka, a i da si go pokrijat sramot i da se pokazat kako intelektualci, napredni vo razmisluvanjata, progresivni, shareni vo glavite (t.e. nestabilni). Ova se isti karakteristiki kako i prostitutkite, no ovie imaat i titula: Politicka Prostituka so rabotno iskustvo koja nema gajle za bolestite shto gi shirat. Ako oni se bolni i drugite neka se bolni. Kao ona, ako ja odam dole i ti odi dole, ili posle mene potop, ili da mu crkne magareto na komshijata.
Рамномер Правдолуб, 11.01.2017 16:50:40
Ај доста ти беше, доста беснееше низ Македонија. Гитла!
Dimitar Pelikudovski srboman vo penzija, 11.01.2017 16:54:51
Istorijata na Soros Janicarot nalikuva na deneshni Srbomani ,Shareni Predavnici . Zalni Sramni Srbomani vinovni za bedna Makedonija .
Babaistarec, 11.01.2017 20:50:20
Ne slucajno go izabral gospodinot Zaev za sorabotnik.
praveden, 11.01.2017 21:28:11
Gorge Soros samiot si kazuva deka bil lud, lud totalno skrenat zar normalen chovek bi pravel toa shto go pravi Gorge Soros chovekot si e za vo ludnica no nema potreba sega od toa Gospod naskoro ke si go pribere.
коста, 12.01.2017 08:12:19
Не си Бог туку си ѓавол;немаш фантазии дека си луд, туку навистина си луд; а дека си соработувал со нацистите и дека е тоа вистина укажува првата констатација - ти си ѓавол! Ама, готов си, умираш, имаш уште неколу денови, ти се одбројува...
Најнови вести