период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 11.01.2017, 15:36

По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел

Работникот Јонче С. (39) од Kрива Паланка, кој пред два месеца загина во одрон на земја, настрадал поради негрижа на фирмата во која работел, утврдила истрагата на полицијата.

Од МВР информираат дека против друштвото за производство, инженеринг, услуги и трговија „Kонструктор Рената“ од Скопје е поднесена кривична пријава за непреземање мерки за заштита при работа. За истото дело пријава заработил и сопственикот Р.И.(58) од Скопје.

Несреќата се случила на 20 ноември околу 13.50 часот, на улицата Димитар Влахов во село Смојмирово. Неколкумина вработени во фирмата изведувале градежни работи, односно поставувале канализациска инсталација во селото. Тројца работници биле во необезбеден земјен ров длабок од 3 до 4 метри. Во еден момент дошло до одрон на поголема количина земја, која целосно го затрупала работникот Јонче С., кој починал на самото место.

Според МВР, од истрагата било утврдено дека фирмата и сопственикот не се придржувале кон прописите и мерките за заштита при работа со непоставување заштитни уреди, поради што како последица била предизвикана смрт на работникот.

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести