период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 11.01.2017, 16:14

ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука

Поделени се мислењата за одлуката на ФИФА завршницата на Светското фудбалско првенство во 2026 година да се одржи со 48 репрезентации наместо со досегашните 32. Меѓу првите што се јавија со негодување на веста од Цирих е и Асоцијацијата на европските професионални клубови (ЕKА).

- Не ја гледаме оправданоста на одлуката за да се смени форматот со 32 репрезентации кој е добра формула. Останува отворено прашањето зошто избрзаа луѓето од ФИФА со донесувањето на ваквата одлука десет години однапред. Оваа одлука е донесена од политички причини, а не од спортски мотиви. Оваа е изнудена одлука со политички притисок поради што искрено жалиме. Нашите наредни чекори ќе ги дефинираме на наредниот состанок - се вели во соопштението на ЕKА, која уште во текот на минатиот месец доби отворена поддршка од гигантите како Барселона, Реал Мадрид, Манчестер јунајтед, Баерн... да не се согласува со идејата што ја форсира новоизбраниот претседател Џани Инфантино, кој за ваквата измена се залагаше во предизборната кампања пред една година.  

На мундијалот во 2026 година прв пат во историјата на овој спорт ќе играат 23 отсто од репрезентациите што се членки на ФИФА (моментално членуваат 211). На завршницата селекциите ќе бидат поделени во 16 групи со по три тима по што првопласираните две од групната фаза ќе продолжат во нокаут-фазата.

- Ги убивте Светското првенство и фудбалот! Парите го победија фудбалот - се само дел од реакциите на незадоволните навивачи од потегот на ФИФА.

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести