период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 10.01.2017, 15:36

Над една четвртина помалку туристи лани го посетиле Истанбул

Бројот на странските туристи во Истанбул минатата година е намален повеќе од четвртина во однос на оној во 2015 година, пишува „Хуриет дејли њуз“ повикувајќи се на податоци на регионалната служба на Министерството за култура и туризам во Истанбул.

Во 2016 година 9,2 милиони туристи од странство го посетиле градот, што е најголем пад на годишна основа од 2000 година.
Најголемо намалување е регистрирано во јуни, -35,2 проценти, во споредба со истиот месец од 2015 година.

Најголем пад има кај бројот на туристи од САД, Ирак и од Русија. Повеќето странски туристи во Истанбул минатата година се од Европа (3,9 милиони) и од Блискиот Исток (2,3 милиона).
Најмногубројни посетители се Германците - 10,9 отсто од вкупниот број на странските туристи, а следуваат Иранците (7 отсто), Саудијците (5,2 отсто), Британците (4 отсто), Французите (3,9 отсто), Американците (3,5 отсто) и Русите (3,2 отсто), покажува уште официјалната статистика.

Туризмот во земјата е погоден од неуспешниот обид за државен удар, нападите од Исламската држава и оние на курдските бунтовници.

Во 2014 година Турција беше шестата најпопуларна туристичка дестинација во светот, исто како и Италија, кои ги посетуваа по 40 милиони туристи годишно.

Туризмот претставува околу 5 отсто од турската економија, а според Светскиот патнички и туристички совет, оваа индустрија вработува над 2 милиона луѓе или 8 отсто од работната сила во земјата.

#Останати вести
Замбези ајкула нападна нуркач
Украдени 100.000 денари од казино во Битола
Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО
Со постери со бурки против олеснување на натурализацијата во Швајцарија
„Рушевини“ е моја лична приказна
Има 98 години и е најстарата инструкторка за јога
Австралиски Македонец најден починат во охридско село
Роналдо: Зад мене е најсреќната година во кариерата
Kога кај нас би било минус 7 како во Скопје, би шетале по кратки ракави
ЗАТВОРЕН ПРЕМИНОТ БОГОРОДИЦА: Седумдесет камиони неколку часа се заглавени на границата
Заврши обновата на црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран
Шпанија фаворит, Македонија ќе бие битка за втората фаза
Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп
Kлиентите исполегнале на подот, а разбојникот самиот зел 70.000 денари од касата
ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп
Во Сиднеј температурата е 40 степени Целзиусови, плажите се полни
Никола Попоски во име на владата: Средбите во Тирана и Приштина се мешање во внатрешните работи
Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори
Од петок мало затоплување и обилни врнежи од снег
Најлудиот 3Д-музеј во светот е на Филипините
На Василичарскиот концерт две песни никогаш не биле изведени
Груевски со поддршка од коалициските партнери
„Ноќ со ѕвездите“ и за Стара нова година
Изборниот законик, Законот за градење и Законот за спорт со пет измени во 2016
Македонската репрезентација пристигна во Франција
Вардар ги започна подготовките без деветмина репрезентативци кои ќе настапат на СП
„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив на РМ
Потпишан договор за модернизација: Четири нови електрични локомотиви ќе сообраќаат на македонските пруги
Домашните миленици се добредојдени на Детската клиника

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести