период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Култура
Датум: 19.05.2017, 11:44

Новиот македонски филм за тројца бездомници премиерно во театарот „Џинот“

Во петок, на 26 мај, во 20 часот, во Театар „Џинот“ Велес ќе се одржи кинопроекција на новиот македонски игран филм  „Јавачи на коњи“ на режисерот Марјан Гавриловски.

„Јавачи на коњи“ е филмска приказна за тројца бездомници, една желба, три приказни и еден проблем.

Сценариото за филмот е на Никола Кузелов, директор на фотографија е Даниел Калач, монтажата е на Златко Стровјановски и Адриан Мани, дизајнот на звук е на Симон Кипровеки, а автор на музиката е Бобан Апостолов.
 
Во филмот настапуваат актерите Бобан Кулески, Никола Кузелов, Долорес Поповиќ, Владимир Јаревски и Кристијан Стојановски.

Билетите за кинопроекцијата на филмот се веќе во продажба на билетарницата на театарот.

#Останати вести
Александар јавал кон Перион поздравуван од македонскиот гарнизон на Хераклеја
Награда за музеј на годината за Спомен-куќата на Татарчеви
Графичкото мајсторство на светски познатиот скулптор Иван Мештровиќ за „Европската ноќ на музеите“
Прекинат филм на Канскиот фестивал

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести