период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 16.02.2017, 15:53

СИВАТА ЕKОНОМИЈА ГИ ЧИНИ ВЛАДИТЕ ВО СВЕТОТ БИЛИОНИ ДОЛАРИ ГОДИШНО

Црниот пазар годишно јаде над 1,5 милијарда евра од македонскиот буџет

Сивата економија во земјава годишно јаде минимум 1,5 милијарда евра од македонскиот буџет, пари кои наместо во државната каса завршуваат во нечии џебови. Иако ова се тешко мерливи податоци и с` уште нема некоја официјална државна бројка колку од македонската економија опфаќаат овие нелегални активности, сепак неофицијално се калкулира дека ако претходно изнесувала 50 отсто од БДП, изминатите години овие активности се сведени на 20 отсто. Но тоа не е дефинитивена бројка бидејќи ниедна државна институција не мери, а и во светски рамки ова е тешко мерлива категорија. Сепак, според новото истражување на Institute for Applied Economic Research при Универзитетот во Тубинген од Германија, меѓу истражуваните земји лидер во сивата економија е Грција, каде што се проценува на просечно 21,5 отсто од БДП.

Без разлика дали станува збор за непријавен работник кој работи на диво, електричар кој прима пари на рака, тезгаџија, мајстор, водоинсталатер, непријавена бебиситерка или ноќни дами и дилери на дрога, сивата економија ја има на секој чекор околу нас. Владата досега спроведуваше акциони планови за борба против сивата економија во кои покрај засилена работа на терен на инспекциите, се туркаа и кампањи за да се зголеми јавната свест дека овие активности се нелегални и на штета на сечиј џеб.

Институциите без одговори

Истражувањата покажале дека трговијата е лидер во сивата економија, како во делот на неплаќање даноци, така и во делот на непријавени работници. По неа следат индустријата, земјоделството, туризмот и градежништвото. Иако ги прашавме и Министерството за економија и она за труд и социјална политика кои работеа на овие акциони планови за борба против сивата економија, и од двете институции се оградија од одговори. Односно, топката ја префрлаа од едно на друго без конкретен одговор дали има анализа и кои агенди од акцискиот план се исполнето и кои се резултатите од тие мерки.

Експертите, пак, како најголем поддржувач на сивата економија го посочуваат приватниот сектор преку некомплетно пријавување на приходите и на даноците, непресметување минат труд, неисплаќање на додатокот за прекувремена работа, избегнување исплата на минимална плата, како и избегнување плаќање придонеси на целата плата.

Грција - лидер

Според Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), силно регулираните економии со слаба администрација имаат тенденција да имаат и добро воспоставени сиви економии. Ова се случува многу ретко во земји со силни, добро регулирани и ефикасни државни институции. Денес сивата економија цути во Јужна Европа, иако обемот на активноста не може да биде измерен директно.

Според новото истражување објавено од Institute for Applied Economic Research при Универзитетот во Тубинген, во Европа лидер во сивата економија е Грција каде што се проценува на просечно 21,5 отсто од БДП. Втора на листата е Италија со 19,8 отсто, а по неа Шпанија со 17,2 отсто од БДП. Во Норвешка таа се проценува на 12,2 отсто, а во Германија 10,4 отсто. Во Kанада, Австралија, Велика Британија процентот се движи од 9,8 до 9,4 отсто, па следува Јапонија со 8,6 отсто. На дното на листата се Швајцарија со 6 отсто, а во САД ненајавени трансакции со кеш очигледно се поретки и според истражувањето сивата економска активност таму е 5,4 отсто од БДП на земјата.

Обично класифицирана како правни и физички лица, ангажирани во несоодветни практики без да почитуваат одредени законски обврски, како плаќање даноци или одржување прифатливи стандарди на вработување, сивата економија ги чини владите во светот билиони долари годишно.

Александра Филиповска

#Останати вести
"Ана Комнена" премиерно на сцената на велешкиот театар "Јордан Х.К.- Џинот"
Командант Соколи: Да бев јас главен, во Куманово ќе имаше многу повеќе загинати
Амал и Џорџ чекаат близнаци
Миркуловски уште една година со Вецлар
Имињата на фирмите казнети за лажни попусти остануваат непознати
Шпанската принцеза Кристина ослободена од обвинението за даночно затајување
Денови на иранската кинематографија во Кинотека на Македонија
Енергетска сиромаштија: Дури 76 отсто од Македонците се греат на дрва и загреваат само 20 квадрати
Геолозите открија нов континент во Тихиот Океан
В понеделник пресудата по тужбата на Цветковски против СДСМ, Заев и Костовски
Во Канада се одржува избор за најубава замрзната фризура
Владата го зголеми буџетот на 31 милион денари за филмска и документарна програма на националните телевизии
Готват за 150 луѓе секој ден, велат дека им недостига леб
Жени кројат лози подобро од мажи, но се срамат да се натпреваруваат
Дориан Бабунски отстапен на Радомље
Ученичка почина на час во ГУЦ
Работна група на СДСМ го разгледува возвратениот предлог на ДУИ
За пет години од извоз на злато во земјава влегле 1,7 милион евра
Триесет актуелни писатели членуваат во ДПМ повеќе од половина век
Обдукцијата ќе покаже како починал младиот кочанец
Kумановци и најтрофејниот ќе водат најтешка битка
Државата од даноци лани собрала 1,153 милијарда евра, 6,5 отсто повеќе од претходната година
Данците не смеат да станат малцинство во Данска
Заев се откажува од Жерновски, го сака Богдановиќ, Kуновска може да им ги помати сметките на двајцата?
Пациентите задоволни од инфузијата од 2 милиона евра за новите цитостатици
Направен е груб фалсификат за Македонците во Албанија
„Kога денот немаше име“ - тегобен филм дури и за Балканскиот Регион
Да не се драматизира, оптимист сум дека ќе се формира влада

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
1944, 16.02.2017 20:19:54
kade e poreskata uprva,finas pulicia,carina insepksia,policia,kako drugo svesta na čovekot prijateli, prijatelčki uslugi ja tebe ti mene,kade avtoriteto , na vostvata na ržavata.pozdrav 1944
Бог, 16.02.2017 23:55:00
Ами како да не! А колку јадат бандата комуњари и бандата лажни патриоти со нивните тенрети, фонтани, спортски сали, компјутери за училишта, патеки за шетање, новогодишни градски украдуваеа, итн?
епавидивакајебеномецедонодневниковец ., 17.02.2017 02:05:19
1,5 билиони еврови , доларови или кој ли курац се тамо каде што сакате да ојте нема милијарди бе јмд ами билиони , трилиони и такамунатаму они зато сте таму кај шо сте НА ДНОТО море ПОДОЛУУУ
Најнови вести