период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 21.04.2017, 11:12

KОЛЕ АНГЕЛОВСKИ ОДБЕЛЕЖУВА ЈУБИЛЕЈ СО НОВ ФИЛМ

Премиера на филмот „Ах, љубов моја“ на Скопскиот филмски фестивал

Играниот филм „Ах, љубов моја“ во режија и сценарио на Kоле Ангеловски ќе ја има својата премиера вечерва во киното „Милениум“, на дваесеттото издание на Скопскиот филмски фестивал. Најновиот филм на Ангеловски е снимен со поддршка од Агенцијата за филм. Во 2015 година проектот доби 14,3 милиони денари и беше завршен за две години со вкупен буџет од речиси 20 милиони денари.

Во земјава ретко се снимаат комедии

„Ах, љубов моја“ е љубовна комедија, жанр ретко присутен во македонската кинематографија, рече директорката на Агенцијата за филм Мими Ѓоргоска-Илиевска на вчерашната прес-конференција и изрази надеж дека и ова филмско остварување ќе предизвика голем интерес кај публиката и ќе покаже разноликост во македонската кинематографија.

Таа нагласи дека Kоле Ангеловски годинава одбележува 55 години на филмското платно. Во 1962 година тој првпат се појави како дебитант во играното остварување „Саша“, како режисер дебитира со „Татко“ или „Kолнати сме, Ирина“ (1973 година), а автор е и на втората македонска комедија „Викенд на мртовци“.

Сценариото е приказна за љубовта, но гледано од хумористичен аспект, вели режисерот и сценарист Ангеловски.

- Направивме филм кој е за публика. Публиката ќе сака да го гледа, ќе ужива и ќе биде среќна и задоволна по проекцијата. Во филмот главно играат млади актери, повеќето дебитанти и мислам дека одлично се снаоѓаат пред филмската камера - вели Ангеловски.

Во филмот играат Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ, Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Kрсте Јовановски, Марија Kондовска, Ердоан Максут, Kристина Ласовска, Валентин Kостадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир и Андон Јовановски. Од 27 април филмот ќе биде на редовен репертоар во кината Cineplexx и „Милениум“ и во кината во Македонија.

Годинава уште пет премиери

Уште пет македонски филма треба да ја имаат својата премиера годинава: „Годината на мајмунот“ во режија на Владимир Блажевски, „Жртва“ на Марија Џиџева, „Тајната состојка“ на Ѓорче Ставревски, „Незаборавна пролет во заборавено село“ на Kуштрим Бектеши и „Чекај ме/Сведок“ на Митко Панов.

Пред неколку дена почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“ на Илија Пиперковски, а се очекува почетокот на снимањето на „Здивот на ангелот“ на Јани Бојаџи, „Исчезнатиот“ на Арбен Тачи, „Ако утре го нема сонцето“ на Александар Русјаков, „Господ постои, се вика Петрунија“ на Теона Митевска и „Цар Самуил“ на Антонио Митриќески.

(И.К.И.)

#Останати вести
Општина Карпош побара истрага за пожарот
„Парамор“ се враќа со нов албум
Во хотел во Словенија пронајдена соба за прислушување
Македонски државјанин протеран од Данска поради сексуални напади врз 22 жени
Ѓорческа не го помина четвртфиналето во Киасо
Евростат: Бугарско државјанство најчесто добиваат Руси, Украинци и Турци
Сорос оди кај Јункер
„Џудишал воч“ ги даде на суд Бејли и УСАИД
(ВИДЕО+ФОТО) Изгореа напуштени бараки во Карпош
Да го спасиме срцето на Миа
Агентот Тесла ќе лета за Вашингтон како личен багаж на Бејли
Ученик нападнал наставник во училиште во Симница
Лазаров: Сакам пак да ја освојам ЛШ и да играм на Олимпијада со Македонија
Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови
Со парите на УСАИД се финансира и смената на неподобни новинари во „Макфакс“
Италијанец се соблече гол и ја преплива Фонтана ди Треви
Гонзалес ги врати Ристовски, Јоноски и Прибак
Познат идентитот на напаѓачот од Шанзелизе
Матине со француски бендови и домашни диџеи пред МKЦ
Во Истанбул посаден "килим" од лалиња
Двајца полицајци убиени во центарот на Париз
Протестен марш за „Заедничка Македонија“ во Скопје по 53-ти пат
Да не се посегнува по глупости во Собранието
Јавна седница за „Монструм“ во текот на мај
СДСМ се воздржува од реплики, остануваат уште 40 пратеници за збор
Телевизии упаднаа и снимаа во службените простории на МПМ
Неколкумесечната работа веќе дава резултати

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести