период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Омнибус
Датум: 11.01.2017, 15:29

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз


Фото: Слободан Ѓуриќ

Замрзна Дојранското езеро.  Ниските темпрератури кои деновиве се  спуштија до 20 - от степен под нулата направија голем дел од водата во Дојранското езеро да замрзне. Под мраз е скоро целото крајбрежје на езерото,  а замрзнатата водена површина е најизразена  во делот на Стар Дојран каде  неговата дебелина изнесува околу 6 сантиметри. Дојранчани велат дека ова не е прв пат и ваквата глетка е нормална за зимските периодите со ниски температури.

Според неофицијалните проценки под мраз е околу една третина од езерото, но доколку температурите останат длабоко под нулата и ако ветрот стивне не е исклучена можноста да  замрзне и поголема површина од езерото,  а дебелината на мразот да се зголеми. Едно од најголемите замрзнување на езерото кое Дојран го памети беше пред десетина години кога истото остана под мраз цели 30 дена.

#Останати вести
Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести