период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.06.2017, 16:21

Иво Котевски од СЈО барал докази, не ги добил


Директорот на центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ, Иво Котевски и поранешен полициски портпарол денеска беше повикан како осомничен во Специјалното јавно обвинителство.По распитот во СЈО за случајот „Талир“, Иво Котевски изјави дека побарал увид во доказите. Како што рече, не му биле презентирани никакви докази и останува, некој друг ден да види со што располага СЈО. Котевски изрази сомневање дека докази против него воопшто постојат.

И тој го обвини СЈО дека работи во корист на СДСМ со цел прогон на функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

Истрагата за „Талир“ се однесува на незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ од 2009 до крајот на 2015 година. Во истрагата осомничени се  поголем број функционери на партијата, почнувајќи од лидерот Никола Груевски, до секретарите на партијата, директорите на Центарот за комуникации и други партиски членови кои уплатувале суми или пополнувале уплатници фиктивно на име на членови на партијата.

Претходно во СЈО беше и екс началникот на 5-тата управа во УБК, Горан Грујевски.

И пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски попладне беше на распит во СЈО за случајот „Талир“. На влегувањето во СЈО кусо прокоментира дека бил повикан во СЈО, бидејќи премногу зборувал во Собранието.

#Останати вести
Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус
Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните
Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити
Хорор во Скопје: Италијанка силувана од екс љубовникот
(ВИДЕО) Собраниски и владини седници на aлбански јазик
Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа
Алијансата за Албанците ги именуваше замениците-министри
Kога разговарате со себе, не сте луди, туку си помагате, тврди науката
Столтенберг : Ако Атина се согласи да влезете со ПЈРМ, повелете во НАТО
Десет академски уметници ќе ги сликаат најпознатите песни на Блаже Конески, Славко Јаневски, Гане Тодоровски, Ацо Шопов.....
Кети Пери се расплака пред камера
„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство
Советникот Алексовски ги почитувал безбедносните протоколи во однос на разузнавачот Живаљевиќ
Да создадеме позитивен амбиент во преговорите со Грција, во реформите ќе мора да се вклучи и опозицијата
Заев, како што вети, брзо да ја внесе Македонија во НАТО без промена на идентитетот
Македонските фудбалски надежи заминаа за Полска
Вардар во нападот го носи Колумбиецот Алварез
"Лачни Франз" на Скопско лето
Преговорите за Брегзит почнуваат наредната недела

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести