период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Омнибус
Датум: 19.05.2017, 09:58

Кучињата може да "зборуваат" со луѓетоКучињата имаат изненадувачка способност со своето однесување и лаење да им кажат на луѓето што сакаат, покажа едно истражување.

Жените биле подобри од мажите во препознавањето на знаците кога кучето е разиграно, а кога има чувство на страв и бес, откриле научниците.
За потребите на истражувањето 40 доброволци слушале снимени различни лаежи и ржење од 18 кучиња кои ја чувале својата храна, гледале како минуваат непознати луѓе или си играле.
Учесниците правилно класифицирале 63 отсто од ржењето на кучињата, многу повеќе од очекувањата, велат истражувачите.

Слушателите идентификувале 81 отсто звуци на разиграно ржење, но не биле толку добри во препознавање на ржење на кучињата кога станувало збор за чување на храната и закана.#Останати вести
Откриена мистеријата за насукано морско суштество во Индонезија

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести