период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.06.2017, 15:11

"Лачни Франз" на Скопско лето


Култниот словенечки бенд "Лачни Франз" на 22 јуни ќе настапи на платото пред МОБ, а концертот ќе биде во рамките на манифестацијата "Скопско лето". Освен во главниот град, легендите имаат и уште два концерта во Македонија. На 23 јуни составот ќе свири во Прилеп, а еден ден подоцна ќе се претстави и пред охридската публика.

Ова е прво гостување на "Лачни Франз"во Скопје, по распаѓањето на Југославија. Скопската ппублика последен пат ги гледаше во 1985 година во МКЦ, и уште еднаш кон крајот на 1980-тите. Инаку, пејачот и водач на групата Зоран Предин, пред неколку години настапуваше во рамките на "Оф-фест", кога го најави реоформувањето на "Лачни Франз". На фестивалот не настапи во придружба на групата на Дамир Кукурузовиќ, но и тогаш беа отсвирени песни од репертоарот на неговиот матичен бенд.
Групата "Лачни Франз" е оформена во 1979 година и за кратко време стекна голема популарност на територијата на тогашна Југославија. Голема инспирација им бил словенечкиот бенд "Булдожер", кој бил познат по текстовите со социјална и политичка сатира. Бендот има објавено девет албуми, на кои подоцна се додадени и 4 компилации, а нивна најпозната песна е "Ne mi dihat za ovratnik. "Лачни Франз" активно настапуваше на територијата на поранешна Југославија до 1994 година, по што се повлече.

Во 2014 година, Зоран Предин реши да ја оживее концертната програма на "Лачни Франз" и заедно со четворица нови и млади музичари почна клупска турнеја низ сите градови во бивша Југославија. Со првата песна на новата постава на бендот, нагласуваат дека музиката ќе им биде жива, бескомпромисна и жестока.

#Останати вести
Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус
Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните
Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити
Хорор во Скопје: Италијанка силувана од екс љубовникот
(ВИДЕО) Собраниски и владини седници на aлбански јазик
Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа
Алијансата за Албанците ги именуваше замениците-министри
Kога разговарате со себе, не сте луди, туку си помагате, тврди науката
Столтенберг : Ако Атина се согласи да влезете со ПЈРМ, повелете во НАТО
Десет академски уметници ќе ги сликаат најпознатите песни на Блаже Конески, Славко Јаневски, Гане Тодоровски, Ацо Шопов.....
Кети Пери се расплака пред камера
„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство
Советникот Алексовски ги почитувал безбедносните протоколи во однос на разузнавачот Живаљевиќ
Да создадеме позитивен амбиент во преговорите со Грција, во реформите ќе мора да се вклучи и опозицијата
Заев, како што вети, брзо да ја внесе Македонија во НАТО без промена на идентитетот
Иво Котевски од СЈО барал докази, не ги добил
Македонските фудбалски надежи заминаа за Полска
Вардар во нападот го носи Колумбиецот Алварез
Преговорите за Брегзит почнуваат наредната недела

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести