период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 20.04.2017, 18:03

ПРОДОЛЖУВА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА

СДСМ се воздржува од реплики, остануваат уште 40 пратеници за збор

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува- бара одговори за албанската платформа. Социјал- демократите се воздржуваат од реплики. Пратениците албанци тврдат дека декларацијата не ги загрозува државните интереси. 15-то продолжение на конститутивната седница. Има уште над 40 пријавени за збор.
 

Не е демократија ако се прават отстапки од сопствените национални интереси, кои самите ако не ги почитуваме, вредноста и кај останатите станува ниск- сметаат пратениците од Коалицијата предводена од ВМРО- ДПМНЕ. Од собраниската говорница, рекоа дека свесно се игнорира вољата на гласачите, а државата преку Тиранската платформа се турка во федерализација.

Од ВМРО- ДПМНЕ забележуваат дека Социјал- демократите молчат за тоа што прифатиле од платформата за добивање на потписите за парламентарно мнозинство.

Пратениците од албанскиот блок пак остануваат на ставот дека Тиранската платформа придонесува за стабилноста на државата.

Социјал- демократите без реплики само со процедурални забелешки дека не се дискутирало за точката на дневен ред односно за изборот на членови на Комисијата за избори и именувања.

За дискусија по третата точка на конститутивната седница се пријавени уште 40-тина пратеници.

#Останати вести
Општина Карпош побара истрага за пожарот
„Парамор“ се враќа со нов албум
Во хотел во Словенија пронајдена соба за прислушување
Македонски државјанин протеран од Данска поради сексуални напади врз 22 жени
Ѓорческа не го помина четвртфиналето во Киасо
Евростат: Бугарско државјанство најчесто добиваат Руси, Украинци и Турци
Сорос оди кај Јункер
„Џудишал воч“ ги даде на суд Бејли и УСАИД
(ВИДЕО+ФОТО) Изгореа напуштени бараки во Карпош
Да го спасиме срцето на Миа
Агентот Тесла ќе лета за Вашингтон како личен багаж на Бејли
Ученик нападнал наставник во училиште во Симница
Лазаров: Сакам пак да ја освојам ЛШ и да играм на Олимпијада со Македонија
Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови
Со парите на УСАИД се финансира и смената на неподобни новинари во „Макфакс“
Италијанец се соблече гол и ја преплива Фонтана ди Треви
Гонзалес ги врати Ристовски, Јоноски и Прибак
Познат идентитот на напаѓачот од Шанзелизе
Матине со француски бендови и домашни диџеи пред МKЦ
Премиера на филмот „Ах, љубов моја“ на Скопскиот филмски фестивал
Во Истанбул посаден "килим" од лалиња
Двајца полицајци убиени во центарот на Париз
Протестен марш за „Заедничка Македонија“ во Скопје по 53-ти пат
Да не се посегнува по глупости во Собранието
Јавна седница за „Монструм“ во текот на мај
Телевизии упаднаа и снимаа во службените простории на МПМ
Неколкумесечната работа веќе дава резултати

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести