период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 11.01.2017, 13:34

Има 98 години и е најстарата инструкторка за јога

Тао Порчон Линч има 98 години и е најстарата инструкторка за јога во светот. Таа веќе 75 години секое утро станува во пет часот и им држи предавања на љубителите на оваа древна вештина.

Порчон Линч неодамна ја откри својата тајна на среќата, здавјето и долговечноста. Нејзината мантра е: „С` е можно, ништо не е невозможно“. Таа порачува дека кога секое утро ќе се разбудите со реченицата „Ова ќе биде најубавиот ден во мојот живот“ тој и навистина ќе биде таков.

- Знам дека кај вас постои радоста на животот. Живејте ја, верувајте во неа - потенцира таа.

Јогата не е единствената вештина што ја совладала оваа жена. Таа е и талентирана балерина, а се појавила и во филмовите Show Boat (во 1951 година) и The last Time (Последен пат), во кој главната улога ја играше Елизабет Тејлор.

Таа својата долговечност, како што вели, ~ ја должи на јогата, но не може да се каже дека времето не оставило траги на нејзиното тело. Пред неколку години морала да вгради вештачки колк, а во 2011 година го скршила зглобот на раката.

Тоа не ја забавило во животот. Порчон Линч секојдневно се усовршува, а вели дека многу ~ помага вегетеријанската исхрана, повремено со чаша вино или коцка чоколадо.

#Останати вести
Замбези ајкула нападна нуркач
Украдени 100.000 денари од казино во Битола
Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО
Со постери со бурки против олеснување на натурализацијата во Швајцарија
„Рушевини“ е моја лична приказна
Австралиски Македонец најден починат во охридско село
Роналдо: Зад мене е најсреќната година во кариерата
Kога кај нас би било минус 7 како во Скопје, би шетале по кратки ракави
ЗАТВОРЕН ПРЕМИНОТ БОГОРОДИЦА: Седумдесет камиони неколку часа се заглавени на границата
Заврши обновата на црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран
Шпанија фаворит, Македонија ќе бие битка за втората фаза
Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп
Kлиентите исполегнале на подот, а разбојникот самиот зел 70.000 денари од касата
ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп
Во Сиднеј температурата е 40 степени Целзиусови, плажите се полни
Никола Попоски во име на владата: Средбите во Тирана и Приштина се мешање во внатрешните работи
Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори
Од петок мало затоплување и обилни врнежи од снег
Најлудиот 3Д-музеј во светот е на Филипините
На Василичарскиот концерт две песни никогаш не биле изведени
Груевски со поддршка од коалициските партнери
„Ноќ со ѕвездите“ и за Стара нова година
Изборниот законик, Законот за градење и Законот за спорт со пет измени во 2016
Македонската репрезентација пристигна во Франција
Вардар ги започна подготовките без деветмина репрезентативци кои ќе настапат на СП
„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив на РМ
Потпишан договор за модернизација: Четири нови електрични локомотиви ќе сообраќаат на македонските пруги
Над една четвртина помалку туристи лани го посетиле Истанбул
Домашните миленици се добредојдени на Детската клиника

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести