период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 09.01.2017, 21:25

Трамп останува на главното ветување, но ѕидот со Мексико ќе го плаќа САД

Тимот за транзиција на Доналд Трамп им најави на републиканските лидери во Конгресот дека ѕидот на границата меѓу
САД и Мексико ќе се финансира од пари од буџетот веќе на почетокот на април - тврдат републикански претставници
на американскиот парламент.

Во текот на кампањата Трамп тврдеше дека Мексико ќе ја плати изградбата на ѕидот, иако во октомври навести дека Мексоко ќе и ги надоместува на Америка трошоците на изградбата.

- Нечесните медиуми премолчуваат дека парите потрошени з аголемиот ѕид поради брзината, Мексико подоцна ќе ги втари - напиша Трамп на Твитер во петокот.

Ако Мексико одбие да ги плати трошоците за изградба на ѕидот, републиканците би можеле да ги зголемат финансиите за таа намена со закон кој би морал да биде усвоен до 28 април.

Но во тој случај би можело да дојде до судир со демократите во Сенатот и со тоа до блокада на владата.

#Останати вести
Скопјанец измрзнал чистејќи снег, 105 лица добиле фрактури
Во тепачка во Боговиње, повреден 51-годишен маж
Србија испрати барање до Париз за екстрадиција на Рамуш Харадинај
Истражување: Алкохолот не прави посреќни
Непродадени се 2.842 стана, а во градба се 7.969
ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации
Кривична пријава за гостиварец за две тешки кражби
„Снежана“ и „Оревокршачка“ - детски викенди во Македонската опера и балет
Четкар со шоу на џез-фестивалот во Индонезија
Направила изложба од фотографии со пениси што и ги испраќаат мажи
Вардарки ќе почнат со натпревари во регионалната лига
Намалени трошоците на живот и цените на мало
Во Полска за 24 часа починаа шест лица од студ
Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада
„Ла ла ленд“ со рекордни 7 статуетки, Џими Фалон потфрли со шегите
Почина Дарко Гашпаровиќ, истражувач на македонската култура и уметност
Миркуловски: Нашата цел е да ја минеме групната фаза
Пронајден мртов рускиот амбасадор во Атина
Московјани возеа велосипед на -27 степени
Град Скопје: Претпријатија ги чистат тротоарите од мраз
БЕГ: Парното во Скопје не се исклучува ноќе

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести