период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Актуелно
Датум: 11.01.2017, 17:41

Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби

Расте бројот на склучени бракови и живородени деца во општина Kочани, информираат од кочанскиот храм „Св. великомаченик Горги“ на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.

- Во 2015 година во нашиот црковен храм беа склучени 112 брака, а во 2016 година нивниот број достигна 116. Во однос на живородените и крстени деца нивниот број минатата година достигна 281 крстено дете, што во споредба со 2015 година е 44 крстени деца повеќе - изјави Димитар Арсов, ѓакон во кочанскиот храм „Св великомаченик Ѓорги“.

Арсовски информира и за бројот на смртноста кај населението во општина Kочани. Во 2016 година се регистрирани 243 починати, што е 23 помалку од 2015 година.

#Останати вести
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
Ќе се прават засолништа на уличните животни

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести