период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.01.2017, 12:46

Писмата на Александар Хамилтон на аукција во Њујорк

Писмата на Александар Хамилтон, еден од основачите на САД, врз чија основа е направен бродвејски хит, ќе бидат понудени на аукција во Њујорк за два милиона долари.

Аукциската куќа „Сотби“ ќе ги понуди историските документи на продажба на 18 јануари, а експертите наведуваат дека писмата, најверојатно, ќе ја надминат проценетата цена.Продажбата повторно фрли светлина на „Хамилтон“, возбудливиот биографски мјузикл за Александар Хамилтон, кој е еден од татковците на американската нација. Мјузиклот освои 16 номинации за наградата „Тони“, најмногу во историјата на Бродвеј. Ги освои и Пулицеровата награда и „Греми“.

Александар Хамилтон бил американски економист, политичар и теоретичар и прв министер за финансии во САД, а како пионер на американското уставно право бил коавтор на Федералистичките (трудови) списи, дело што се смета за главен извор за толкување на уставот на САД. Долгогодишното ривалство со потпретседателот на САД, Арон Бер, во 1804 година ескалирало со судир, кој завршил со двобој, во кој Хамилтон бил убиен.

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
„Ако одам во Битола“ ме враќа во детството
Харадинај пуштен од притвор со кауција
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Две деца од Гостивар и Кичево починале од грип
Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД
Џорџ Лукас отвора Музеј на наративната уметност во Лос Анџелес
Унгарија тргнува против Сорос
Збогум кариес, забите сами ќе се поправаат со лек за деменција
Најмладите археолози ќе ископуваат артефакти во детското катче
Работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата
Макрон: Еврото е дефектно и може да не постои по 10 години
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови
Замрзна браната на езерото „Младост“
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите
Евиденција на црквата во Kочани: Повеќе венчавки и крштевки, а помалку погреби
Љубовта од „Фарго“ продолжи и зад камерите, Kирстен Данст се сврши со колегата Џеси Племонс
(ВИДЕО) Јакутск на -51 степен, жителите ги исполнуваат секојдневните обврски
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Kамионџија ќе одговара за смрт на пешак, шест месеци откако го прегази возејќи рикверц
Ќе се прават засолништа на уличните животни
По два месеци истрагата утврди: работник загинал поради негрижа на фирмата во која работел
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Дојранското езеро оковано во мраз
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести