период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 19.04.2017, 18:18

УСТАВЕН СУД

Пристигната иницијатива за членови од Законот за локална самоуправа

Во Уставниот суд пристигна иницијативата за оценување на уставноста на два члена од Законот за локалната самоуправа кои се однесуваат на мандатите на градоначалниците и на советниците, во случај навреме да не бидат одржани локалните избори.

Со продолжувањето на мандатот на локалните власти до новите избори, би се избегнала блокадата која настана откако во Собранието е пробиен рокот за нивно распишување за мај годинава.

Иницијативата, за која се бара приоритетно решавање, ја поднела работната група составена од министерката за локална самоуправа, претставници од Министерството за правда, претседателот и потпретседателот на ЗЕЛС и од Секретаријатот за законодавство.

Информацијата ја потврдија од Уставниот суд.

#Останати вести
Има солидна основа за интензивна економска соработка меѓу Македонија и БиХ
Тужба против Џес Бејли и УСАИД
Mешање на странски држави и ерозија на државноста
Еди Рама ќе прави голема Албанија - НАТО и ЕУ ни да писнат
„За заедничка Македонија“: Ние не сме од шеќер, ние сме од титаниум
Видео: Инцидент ги повлече фудбалерите на Шкендија и Вардар под трибините
Иванов упатил телефонска честитка до Ердоган
Не е вистина дека сме ја прифатиле тиранската платформа
Неопходно е единство и формирање на институциите
Уште тројца осомничени за грабежот во НЛБ Тутунска банка

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести