период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 10.01.2017, 09:09

Почина Дарко Гашпаровиќ, истражувач на македонската култура и уметност

Еден од најголемите и најпознатите хрватски проучувачи и истражувачи на македонската култура и уметност, проф. д-р Дарко Гашпаровиќ, почина завчера. Дарко Гашпаровиќ беше професор на Универзитетот во Риека, член на Хрватското друштво на писателите и еден од водечките хрватски мислители и интелектуалци. Тој особено се занимаваше со хрватско-македонските културни односи и врски.

Гашпаровиќ минатата година ја доби светската награда за хуманизам на Охридската академија на хуманизмот, со која се вброи во редот на врвните светски претставници на хуманистичката мисла кои ја добија оваа висока и престижна награда меѓу кои Солжењицин, Рави Шанкар, нобеловката Херта Милер и други. По повод добивањето на ова високо признание, издавачката куќа „Феникс“ ја објави книгата „Писмото низ вековите“ од Дарко Гашпаровиќ, во која тој прави пресек и се осврнува на Kирило-Методиевата традиција преку светите Kлимент и Наум.

Гашпаровиќ во овој научен труд се осврнува и задржува и на други пројави од македонската култура, а како автор е познат по своите стручни погледи и студии за водечките претставници на македонскиот театар - Kоле Чашуле, Живко Чинго, Јордан Плевнеш, Слободан Унковски, Владо Цветановски, Дејан Пројковски и други.

Непосредно пред смртта на Гашпаровиќ излезе од печат неговата книга со есеи „Златно руно“.

#Останати вести
Скопјанец измрзнал чистејќи снег, 105 лица добиле фрактури
Во тепачка во Боговиње, повреден 51-годишен маж
Србија испрати барање до Париз за екстрадиција на Рамуш Харадинај
Истражување: Алкохолот не прави посреќни
Непродадени се 2.842 стана, а во градба се 7.969
ФИФА одлучи: На Светските првенства ќе играат 48 репрезентации
Кривична пријава за гостиварец за две тешки кражби
„Снежана“ и „Оревокршачка“ - детски викенди во Македонската опера и балет
Четкар со шоу на џез-фестивалот во Индонезија
Направила изложба од фотографии со пениси што и ги испраќаат мажи
Вардарки ќе почнат со натпревари во регионалната лига
Намалени трошоците на живот и цените на мало
Во Полска за 24 часа починаа шест лица од студ
Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада
„Ла ла ленд“ со рекордни 7 статуетки, Џими Фалон потфрли со шегите
Миркуловски: Нашата цел е да ја минеме групната фаза
Пронајден мртов рускиот амбасадор во Атина
Трамп останува на главното ветување, но ѕидот со Мексико ќе го плаќа САД
Московјани возеа велосипед на -27 степени
Град Скопје: Претпријатија ги чистат тротоарите од мраз
БЕГ: Парното во Скопје не се исклучува ноќе

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести