период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 20.03.2017, 12:53

СЛУЧУВАЊАТА ВО МАКЕДОНИЈА ИНТЕРЕСНИ И ЗА БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ

БГНЕС: Се расцепува Алијансата на Села

"Албанскиот сојуз" на Зиjaдин Села - една од најагресивнитe албански коалиции во Република Македонија преживува тешки внатрешни превирања.

Во "Албанскиот сојуз", кој беше формиран во пресрет на предвремените парламентарни избори од 11 декември и освои 3 пратенички места влегуваат - Унитети на Гзим Острени, Движењето за реформи во ДПА на Зијадин Села и формацијата Национално- демократско преродба на Весел Мемети.

Вчера стана јасно дека генералниот секретар на Унитети Мухамед Исмаили поднел оставка. Неофицијално тој не се согласува со желбата на Села трите партии да тече во нова партија која ќе биде целосно под негова контрола. По изборите Зијадин Села ја монополизира коалицијата и започна до зборува од името на "Албанскиот сојуз".

Села е меѓу радикалните албански политичари и категоричен приврзаник на т.н.. "Албанска платформа", која беше потпишана од три албански партии - ДУИ, "Движењето" Беса "и коалицијата на Села." Албанската платформа "беше изготвена со директното учество на албанскиот премиер Еди Рама. Таа предвидува промена на Уставот, државните симболи и воведувањето на албанскиот како службен јазик во западната ни сосед. Барањата од оваа платформа предизвикаа масовни протести во земјата, кои се одржуваат секој ден од крајот на февруари во десетици градови на Република Македонија.

При потпишувањето на договорот за создавање на "албанскиот сојуз" тројцата лидери побараа една од државните функции во Република Македонија - претседател, спикер на парламентот или премиер задолжително да ја зазема етнички Албанец.

- Вчера стана јасно дека и лидерот на најголемата албанска партија ДУИ Али Ахмети има тешки внатрешни проблеми и може да биде симнат од функцијата - соопштија посетителите на албански  јазик во Република Македонија изданија, меѓу кои и "Алмакос".

Веста беше распространета и од австриското издание "Дер Стандард", кое тврди дека тоа "може да стане поради неспособноста на Ахмети да демонстрира лидерство во партијата".

Според изданието, "Ахмети не покажал лидерство не само за време на сегашната политичка криза, но и во времето кога тој беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски". Во исто време големо мајсторство демонстрирала неговата заменичка Теута Арифи.
Токму таа е била во основата на соработката со меѓународната заедница и тоталната промена во позицијата на ДУИ од про-ВМРО во про-СДСМ.

За промената на Ахмети и за создавањето на "Албанскиот сојуз" во нова партија активно работеле и неколку странски амбасади во македонската престолнина.

#Останати вести
„Авантурите на Аладин“ - премиера на Македонскиот народен театар
Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Дивиот лук e одличен и како храна и како лек
Кражба во стан во Скопје
"Свонс" повторно во Скопје
Исарот конечно треба да блесне со вистинскиот сјај
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на АТП ранг листата
Грција ќе има корист од федерализацијата на Македонија
Џоли фалсификувала документи за посвојување
Повредени двајца тетовци со нож
Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март
Актерот Адам Драјвер ослабна до непрепознатливост
Хан нема време за средба со организаторите на протестите „За заедничка Македонија“
Припадниците на народот Тсимани имаат најздрави срца во светот
Хасани и Бејтулаи отпаднаа, Спировски и Тошевски нови имиња
Западна амбасада го спасува Зијадин Села
Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ
Новиот албум ќе го објавам на македонски, српски и на хрватски јазик
Истрчала седум маратони, на седум континенти, во седум дена
Чак Бери замина во вечноста
Во пожар изгореа две ковачници во Берово
Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром
Скулпторот Жарко Башески со прва самостојна изложба во Словенија
Во бегство двајца од разбиената арачиновска банда
Тасевски: Работнички не пресече со неочекуван гол
Метју Нимиц: Македонија е доведена во висок ризик и опасност
Македонија нема да прифати уцени
Мистер Бин е жив
Дeнеска е Светски ден на среќата
ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди документ за излез од политичката криза
Дербито Манчестер Сити – Ливерпул заврши без победник
Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња
Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година
МВР: Запленети дрога, оружје и пари во акцијата за сузбивање на групата што продавала наркотици
Очекувана победа на Бетис против Осасуна
Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар
ВМРО-ДПМНЕ: Заев молкум ја одобрува агендата на Села за да ги добие неговите три гласа во Собраниетo
Евреите во војската на Хитлер

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести