период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 10.01.2017, 16:19

Изборниот законик, Законот за градење и Законот за спорт со пет измени во 2016

Изминатата 2016 година, Собранието на Република Македонија донесе 362 закони, односно 365 закони ако ги додадеме на тој број двата ребаланси на Буџетот и новиот Буџет за 2017 година. Од 362 закони,  Собранието донесе 38 нови закони и 324 измени на законите.

237 закони беа донесени во скратена постапка и еден во итна постапка. Најголемиот дел од овие закони стапија на сила веднаш и се применуваа од денот на објавувањето во „Службен весник на Република Македонија“.

Рекордни 5 измени во текот на 2016 година имаа Изборниот законик, Законот за градење и Законот за спорт.

Во 2016 година, за 246 работни денови имаше 226 изданија на „Службен весник на Република Македонија“, што значи 17 887 страници од кои се состојат овие 226 броја „Службен весник“.

Покрај со 365-те законски наслови, изданијата на „Службен весник“ во 2016 година беа исполнети и со голем број подзаконски прописи и поединечни акти (уредби, наредби, правилници, решенија, одлуки, програми, планови, укази), донесени од Владата, од министерствата, од другите државни органи и организации, од Уставниот суд, од агенциите, од дирекциите, од регулаторните тела, итн. Имено, станува збор за 4 733 подзаконски и поединечни акти.

Во 2016 година имаше и правилници впечатливи поради големиот број страници. Од овие подзаконски прописи, еден правилник донесен врз основа на Законот за безбедност на храната беше објавен дури на 3 240 страници од „Службен весник“, а друг пак, донесен врз основа на истиот закон, беше објавен на 456 страници од „Службен весник“. Во едно издание на „Службен весник“ беше објавен и правилник по Законот за енергетика на 463 страници, како и еден правилник кој се однесуваше на полицијата, објавен на 215 страници.

#Останати вести
Замбези ајкула нападна нуркач
Украдени 100.000 денари од казино во Битола
Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО
Со постери со бурки против олеснување на натурализацијата во Швајцарија
„Рушевини“ е моја лична приказна
Има 98 години и е најстарата инструкторка за јога
Австралиски Македонец најден починат во охридско село
Роналдо: Зад мене е најсреќната година во кариерата
Kога кај нас би било минус 7 како во Скопје, би шетале по кратки ракави
ЗАТВОРЕН ПРЕМИНОТ БОГОРОДИЦА: Седумдесет камиони неколку часа се заглавени на границата
Заврши обновата на црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран
Шпанија фаворит, Македонија ќе бие битка за втората фаза
Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп
Kлиентите исполегнале на подот, а разбојникот самиот зел 70.000 денари од касата
ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп
Во Сиднеј температурата е 40 степени Целзиусови, плажите се полни
Никола Попоски во име на владата: Средбите во Тирана и Приштина се мешање во внатрешните работи
Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори
Од петок мало затоплување и обилни врнежи од снег
Најлудиот 3Д-музеј во светот е на Филипините
На Василичарскиот концерт две песни никогаш не биле изведени
Груевски со поддршка од коалициските партнери
„Ноќ со ѕвездите“ и за Стара нова година
Македонската репрезентација пристигна во Франција
Вардар ги започна подготовките без деветмина репрезентативци кои ќе настапат на СП
„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив на РМ
Потпишан договор за модернизација: Четири нови електрични локомотиви ќе сообраќаат на македонските пруги
Над една четвртина помалку туристи лани го посетиле Истанбул
Домашните миленици се добредојдени на Детската клиника

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести