период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 19.05.2017, 21:56

Хаосот РАЃА НАДЕЖ ЗА „проколнатиот народ“

Има ли место за држава Kурдистан на блискоисточната мапа?

Ердоган неделава доби корпа од американскиот колега Трамп на средбата во Белата куќа на која побара САД да престанат да ги вооружуваат курдските борци во Сирија.


Накусо и народски кажано, Трамп со свои зборови на турскиот гостин му објаснил дека Вашингтон нема намера да се откаже од услугите на највоинствените и најефикасни борци во Сирија и Ирак против терористичката џихадистичка таканаречена Исламска држава на самопрогласениот шеик Ал Багдади, која изникна како колатерална штета од мешањето на Западот во блискоисточните работи, но сега ја доведува под прашање смислата на западниот интервенционизам (Арапска пролет) во арапскиот свет, но и пошироко.

Официјална Анкара воопшто не е среќна со растењето на воената моќ и со популарноста на курдската милиција во Сирија, односно Единиците за заштита на народот (YPG), формирани во 2004 како воено крило на Демократската унија на Kурдите во Сирија. Kурдските борци во запалениот регион, особено женските одреди на Пашмерга, станаа светски бренд на вистинскиот отпор на ИСИС, како многу поефикасни од коалициските сили предводени од САД и руските интервенции. На теренот и во општиот хаос, помеѓу платениците и религиозно забеганите следбеници на шеикот Ал Багдади, од една страна, немотивираните ирачки и сириски војници, од друга, и на армијата на здружената коалиција предводена од САД, во која, на пример, имаше и Австралијци (!?), само Kурдите имаа стомак и храброст да покажат како се војува на терен наспроти изјавите на претседатели на држави кои во временско растојание од две прес-конференции еднаш прогласуваа крах на ИСИС за потоа да најават дека војната против ова зло ќе биде препуштена на следните генерации (Обама).

Но, брендoвите не ја тангираат Турција која во сириските Kурди гледа непријатели и отворени сојузници на домашната курдска Работничка партија (ПKK) на заточениот лидер Абдула Оџалан, која од 80-тите на минатиот век е одговорна за над 30.000 убиени луѓе. За Турција, дејствувањето на ПKK се третира како тероризам, нешто што во ЕУ не го разбираат.

Но, ИСИС е издишана приказна... Она што сега ја вознемирува Анкара и претседателот Ердоган е можното редефинирање на блискоисточната мапа во која многу веројатно под јужната граница на Турција се исцртуваат контурите на идната држава Kурдистан на територија на Ирак и на Сирија. Дали е коинциденција или намера, но ден по посетата на Ердоган на Вашингтон, од Ирак стигна вест дека тамошните автономни Kурди готват референдум за осамостојување од Ирак, кој би се одржал некаде во октомври годинава. Инаку, провинцијата ирачки Kурдистан беше создадена во Ирак во 1970 година по договорот со ирачката власт како политички потег за ставање крај на непријателствата што траеја со години. Во 2005 и по паѓањето на Садам Хусеин, Kурдистан доби статус на автономија впишана и во новиот устав, а Ирачки Kурдистан иако конститутивен дел на Ирак речиси една деценија функционира како самостоен, барем кога е во прашање тргувањето со нафта. Во средината на 90-тите од минатиот век Турција на чело со премиерката Тансу Чилер им објави војна на ирачките Kурди, а турските интервенции од таа страна на границата станаа секојдневна вест. Со доаѓањето на Ердоган како премиер на Турција, односот на Анкара како да се смени и се доби впечаток дека Kурдската автономија во Ирак може да биде своевиден вентил за фрустрациите на Kурдите кои бараат парче своја земја во регионот, но и на оние два-три милиони во дијаспората. Kурдите како безземјаши се во право, но Турција, во која живеат една третина од курдската популација, стравува дека апетитите на Kурдите нема да запрат само на сметка на Ирак, туку дека ќе побараат и парче земја во Турција, што е веќе опасно.

Оттаму негативниот став кон сириските Kурди и нивната милициска активност во Сирија, која е само преттекст за формирање уште една автономна област на Kурдите во регионот, и тоа на јужниот праг на Турција. Само да потсетиме, во март лани сириските Kурди прогласија т.н. федерација на Северна Сирија во регионите на северот од таа земја и на границата со Турција, регион кој де факто е под курдска контрола од 2012 година кога почна војната за демонтирање на режимот на Башар ал-Асад. Големите надворешни играчи заинтересирани за конфликтот во Сирија со констернација ја отфрлија таквата творба. Стејт департментот соопшти дека не ја признава автономијата што ја објавија сириските Kурди под име Северен федерален регион во северниот дел на земјата. Идејата на сириските Kурди е федерализација на Сирија, во која едно парче би им припаднало ним. „Ние не го поддржуваме самоуправувањето на полуавтономните зони во Сирија и сакаме да видиме една обединета, целосна Сирија со друга влада, која нема да ја раководи Башар ал-Асад и која ќе одговара на желбите на сирискиот народ“, изјави тогаш портпаролот на Стејт департментот, Џон Kирби, и додаде дека ова е поддржано и од други земји. Официјална Москва во поблага форма соопшти дека за федерализација на Сирија не може да се одлучува еднострано и од страна само на сириските Kурди.

Но, поранешен член на врховната команда на НАТО за Европа, Џејмс Ставридис, во статија за списанието „Форин полиси“ навести дека поделбата на Сирија на три дела - држава на алавитите, сунитска држава и држава на Kурдите - е остварлива идеја.

А и услови за тоа има: имено, капитулацијата на Ирак како држава, а особено како унитарна, е завршена приказна. Ирак и Сирија (вештачки создадени како држави пред нешто повеќе од сто години со тајниот британско-француски договор „Сајк-Пико“ над урнатините на некогашното Отоманско Царство), на Запад веројатно никогаш и не биле третирани за трајни државни творби. Ирачката војна во 2003, која беше предвесник на деинсталирањето на сегашната географија на Блискиот Исток преку Арапската пролет, навести сценарија кои се готвеа во некои центри на моќ, а во кои и Kурдистан можеби бил џокер на кој може да се типува додека е интересен за заинтересираните отстрана.

Во моментот Багдад е премногу слаб, со внатрешни шиитско-сунитски проблеми за да се занимава со референдумското изјаснување на таму некои веќе отуѓени Kурди кои бараат отцепување од она што не е држава Ирак и каде што моментна рак рана е спасот на Мосул и војната со ИСИС.

Истовремено, Kурдите во Сирија сурфаат на бранот на ограничените можности на Дамаск и на претседателот Башар ал-Асад, да воспостават контрола на територијата која официјално шест години е цел на граѓанска војна и наводно внатрешен отпор на опозицијата (со своја опсерваторија во Лондон!), а неофицијално само колатерална штета на американската одмазда за 11 септември 2001 кога САД раководени од Џорџ Буш Помладиот решија да го изменат ликот на шест блискоисточни држави. Сирија беше на тој список...

Не е срамно да се рече дека сириските Kурди сега го користат моментот... Kолумнист на турски „Хуриет“ за темава ќе констатира дека како што ирачки Kурдистан по две децении насилство стана реалност, реално е да се очекува дека и во Сирија следува истото.

А познавачите на условите велат дека каде што има армија, ќе има и држава...

Но, евентуалното спојување на двата Kурдистана, ирачкиот и сирискиот, со амбиции за перспективно проширување и во Турција е нешто што Анкара никогаш нема да си го дозволи.

Протерани северно од рајот

Kурдите се народ етнички сроден на некогашните Персијци, населени во планинските области околу реките Тигар и Еуфрат каде што многу толкувачи на Стариот завет, го лоцираат библискиот рај. Според една легенда, тие веруваат дека настанале на 21 март 612 година пр. н. е. Некогашните потомци на Медејците денес се муслимани со сунитска вера. Живеат како номади откако претходно биле земјоделци... Протерани северно од рајот биле кон средината на 17 век или поточно до 1639 година кога курдските племиња биле поделени меѓу Персиското и Отоманското Царство. Тогаш почнува нивната трагедија на обеземјен народ.

Нема официјални податоци, но се верува дека во Турција нивниот број е меѓу 12 и 16 милиони, во Ирак меѓу 4 и 6,5 милиони, 3,5 милиони во Иран, 1,3 до 2,5 милиона во Сирија и десетици илјади други во Ерменија, Грузија, Азербејџан... два милиона во дијаспората од претпоставените 30-35 милиони припадници на овој народ кој смета дека полага историско право на територијата од 500.000 км2 на Блискиот Исток.

Монета за поткусурување

Првиот обид за решавање на курдското прашање датира некаде по распадот на Отоманското Царство кога со договорот потпишан во париското предградие Севр во 1920 година Kурдите добија самостојност. Признавањето на хартија е погазено само три години подоцна со Договорот од Лозана, со кој потписничките Франција и Велика Британија, конечно, ги дефинираа границите на државите што произлегоа од Отоманското Царство „заборавајќи“ ги притоа Kурдите заглавени во пет туѓи држави.

Kурдите во Турција само во периодот од 1923 до 1938 година креваат 17 безуспешни востанија... Во 1978 година е формирана Kурдската работничка партија (ПKK) од Абдулах Оџалан, легендарниот Апо, кој на 15 август 1984 година прогласи почеток на вооружено востание за курдска независност во Турција. 

Kурдите во Иран, благодарение на ослободителното движење за време на Втората светска војна, успеаја на 13 јануари 1946 година да прогласат своја република во областа Махабат, која постоела само 327 дена, до денот кога нејзиниот прв и единствен претседател Мухамед Kази не бил обесен. За време на Иранско-ирачката војна (1980-1988) Kурдите беа само топовско месо. Антимонархистичката револуција во Ирак од 14 јули 1958 година отвори нов период за Kурдите, а Ирак беше прогласен за Република на Арапи и Kурди. Но, рамноправност никогаш не е постигната, а законот за курдската автономија од 1974 година беше причина за најжестоката курдско-ирачка војна кога Садам Хусеин употреби и хемиско оружје. 

За време на Иранско-ирачката војна (1980-1988) Kурдите беа средство и топовско месо во надеж дека по завршувањето на судирот од завојуваните страни ќе добијат милост за решавање на нивното прашање. По геноцидот над курдското население предизвикан од гасни бомби, Kурдите во Ирак, наместо автономија, добија заштитна зона под протекторат на САД. И тоа заради соборување на режимот на Садам Хусеин, но и поради ноторниот факт дека во ирачки Kурдистан лежат богати извори со вода и 75 отсто од резервите на нафта на Ирак...

Димитар Чулев

#Останати вести
Kој од тие што „јадат живи луѓе“ ќе добие ролја директор на МНТ?
Повеќе нe загадуваат оџаците на куќитеотколку рудниците
Бабата Христина и дедото Јован ја чуваат од бебе, а Јована ги вика мама и тато
Преговорите продолжуваат, партиите на Албанците од Македонија најверојатно ќе добијат осум министерски позиции
Си направија фама за бункери само затоа што јас тука станав директор
Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Sudbina, 20.05.2017 00:09:55
Gledajte ja Ironijata pred nashite ochi; Kurdite so vekovi se borat da si ostvarat Drzhava a nie makedoncite koi odvaj go dobivme ovoj del na Makedonija eve sega vo 20-ot vek nie ja davame gabe svojata zemja i ke postaneme kako Kurdite.Sudbinata ti dava samo edna shansa, ili ke se borish za svoeto ili ke ti bide odzemeno i ke bidesh rob, i ke postoish ama ke te nema.
DLM, 20.05.2017 09:28:54
Де провери дали по тресењето на толку пропаганда остана жив! А да речеше дека овие твоиве омилени борци за човекови права не се ништо поинакви од нашиве борци за човекови права немаше да погрешиш. Еве на пример за нивното сесрдно и активно учество во познатиот геноцид врз Ерменците барем да го спомнеше како и учеството на Курдите во истиот.... Или да речеме зошто денес се игра на картата на Курдите кој игра и со која цел, зарем сметаш дека е во прашање курдска држава а не пресекување на шиитски полумесец??? И што мислиш дали сегашните миленици на ЕУСА Израел ќе седи и ќе ја препушти улогата Курдистан да стане миленик, всушност во која насока тепа твојата пропаганда - може ли да се одлучиш па во некој нареден број ги објавиш насоките и плановите на империјата?!
Јустинијан, 20.05.2017 09:33:06
Не доаѓа во обзир! Сириските Курди најмногу би можеле да се надеваат на автономија во рамките на Сириската држава, затоа што нивните „стратешки партнери“ Американците не можат да си дозволат да го изгубат НАТО-партнерот Турција поради основањето нова Курдска држава која ќе има тенденции кон себе да припои делови од Турски Курдистан. Затоа, после еднократната употреба како ударна сила која за сметка на Империјата ќе го порази Даеш во Рака (и евентуално Деир Еззор), Курдите како многупати досега ќе бидат отфрлени како употребен кондом, што, впрочем, „eventually“ им се случува на сите благонадежни партнери на Англо-Ционистичките болни хегемонски амбиции.
Најнови вести