период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 17.02.2017, 09:48

мистериозна смрт во коЧани

Обдукцијата ќе покаже како починал младиот кочанец 

Мистериозната смрт на кочанецот Бојан Ј. (26) во влезот на една од станбените згради во комплексот на трговскиот центар во Kочани, каде што момчето живее, и вчера беше главна тема во Kочани. Телото на Бојан беше пронајдено завчера утрото, но официјално с` уште не се познати причините за неговата смрт.

Вознемирените кочанци со нетрпение очекуваа да слушнат што навистина се случило, дали се работи за несреќен случај или за убиство, зашто според првичните официјални информации на телото на момчето имало пронајдено траги од насилство поради што уште завчера било предадено на обдукција за да се утврдат причините што довеле до смртта.

Од СВР Штип вчера рекоа дека истрагата за причините за смртта била во тек, уште не се знаело дали се работи за насилство или за несреќен случај, а новите сознанија од истрагата официјално ќе можеле да се видат на официјалната страница на Јавното обвинителство. Во отсуство на повеќе детали не е познато за какви повреди се работи, како и тоа дали во близина на телото се пронајдени некакви предмети кои укажуваат на можноста да бил удрен со нив. Неофицијално, Бојан имал повреди на главата, кои можеби настанале од удар при пад на скалите. Сепак, работите ќе бидат појасни по извршената обдукција која треба да покаже која точно е причината за смртта на момчето.

Неговите соседи и многу други кочанци се изненадени од смртта на нивниот сограѓанин Бојан, син на поранешен висок полициски службеник во Kочани.

Велат дека момчето било примерно, културно и не можат да поверуваат дека некој би кренал рака на него доколку се работи за убиство.

Случајот во полиција бил пријавен во вторникот околу 6 часот наутро кога мртвото тело на Бојан во влезот било видено од сосед. Веднаш дошла екипа на кочанската итна помош, која ја констатирала смртта.

Потоа, според првичното соопштение од Обвинителството, почнал увидот во соработка со полицијата. Бидејќи на телото биле утврдени видливи знаци на насилство, била повикана и форензичка екипа од МВР, а телото на починатиот е предадено на обдукција.

Kамерите го снимиле како сам влегува во зградата

Во Kочани може да се слушнат разни шпекулации што всушност му се случило на Бојан за кого велат дека неодамна аплицирал за работа во странство и очекувал наскоро да замине. Некои сметаат дека се работи за несреќен случај.

Според таа верзија, момчето во вторникот вечерта било со другарите, прво во кафуле, па во кафеана. Потоа Бојан заминал дома, во зградата во која живеел со мајка си, влегол сам, како што наводно и регистрирала некоја безбедносна камера од дуќаните во тој дел на трговскиот центар. Затоа претпоставуваат дека можеби се сопнал по скалите од што настанале повредите.

Љупчо Шатевски

#Останати вести
"Ана Комнена" премиерно на сцената на велешкиот театар "Јордан Х.К.- Џинот"
Командант Соколи: Да бев јас главен, во Куманово ќе имаше многу повеќе загинати
Амал и Џорџ чекаат близнаци
Миркуловски уште една година со Вецлар
Имињата на фирмите казнети за лажни попусти остануваат непознати
Шпанската принцеза Кристина ослободена од обвинението за даночно затајување
Денови на иранската кинематографија во Кинотека на Македонија
Енергетска сиромаштија: Дури 76 отсто од Македонците се греат на дрва и загреваат само 20 квадрати
Геолозите открија нов континент во Тихиот Океан
В понеделник пресудата по тужбата на Цветковски против СДСМ, Заев и Костовски
Во Канада се одржува избор за најубава замрзната фризура
Владата го зголеми буџетот на 31 милион денари за филмска и документарна програма на националните телевизии
Готват за 150 луѓе секој ден, велат дека им недостига леб
Жени кројат лози подобро од мажи, но се срамат да се натпреваруваат
Дориан Бабунски отстапен на Радомље
Ученичка почина на час во ГУЦ
Работна група на СДСМ го разгледува возвратениот предлог на ДУИ
За пет години од извоз на злато во земјава влегле 1,7 милион евра
Триесет актуелни писатели членуваат во ДПМ повеќе од половина век
Kумановци и најтрофејниот ќе водат најтешка битка
Државата од даноци лани собрала 1,153 милијарда евра, 6,5 отсто повеќе од претходната година
Данците не смеат да станат малцинство во Данска
Заев се откажува од Жерновски, го сака Богдановиќ, Kуновска може да им ги помати сметките на двајцата?
Пациентите задоволни од инфузијата од 2 милиона евра за новите цитостатици
Направен е груб фалсификат за Македонците во Албанија
Црниот пазар годишно јаде над 1,5 милијарда евра од македонскиот буџет
„Kога денот немаше име“ - тегобен филм дури и за Балканскиот Регион
Да не се драматизира, оптимист сум дека ќе се формира влада

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести