период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 11.01.2017, 18:08

МИСИЈАТА НА ЕУ ВО СKОПЈЕ ОБЈАСНУВА

Новата влада треба да има широка поддршка за спроведување на пржинскиот договор и реформите

Искра Kоровешовска

На новата влада нема да ~ треба широка политичка поддршка од конкретни фактори, ами широката поддршка за исполнувањето на пржинските договори и итните реформски приоритети, објаснуваат од канцеларијата на ЕУ во Скопје.


Нивната реакција доаѓа како резултат на изјавата на портпаролката на ЕK во Брисел, Маја Kоцијанчич, која го употреби терминот „широка поддршка“ за новата влада, што можеше да се сфати и поинаку. Имено, терминот премногу асоцираше на барање поддршка за новата влада од сите политички фактори во земјава, па дури и на барање за формирање широка коалиција.

- Очекуваме брзо формирање нова влада со широка политичка поддршка за имплементација на сите делови од пржинскиот договор и итните реформски приоритети - објаснија вчера од канцеларијата на Делегацијата на Европската Унија во Скопје.

Во изјава за МИА пред неколку дена Kоцијанчич испрати слична порака, објаснувајќи ги итните реформски приоритети, нагласени во извештајот на Рајнхард Прибе.

Тие се поделени во шест категории: владеење на правото и судство, деполитизација на јавната администрација, изборна реформа, имплементација на препораките на анкетната комисија за собраниските инциденти од 24 декември и медиуми и слобода на изразување. 

#Останати вести
Од утре затоплување, нема нов поларен бран до крајот на месецот
Унгарија тргнува против Сорос
Ахмети: 99 пати ќе размислиме, 100-тиот ќе пресечеме
Еди Рама е новиот балкански Милошевиќ
„Јас сум Бог, имам фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Od Italia, 11.01.2017 18:29:13
Izborite pokazaa komu makedonskiot narod mu ja doveri doverbata. Najgolemata p.p.trba jasno da se opredeli od koja strana duva veterot i konecno da se odluci ako ne go storila veke. Ostanatoto e samo POLITIKA!
Mirko Velinovski, 11.01.2017 20:05:17
Zosto odime togash na izbori??? Stvarno evropska cirkuzacija celata igra stana. KURcijancic mojata drzava da ja komentira? Covece...21. vek sme.. aj shetaj tam malce... stvarno gadna licnost
GOCE SHESHKO, 11.01.2017 21:26:33
Gubrinja, veke preteravte, POSIROKA PODRSKA mozi posiroka od Gragjanite. Gruevski nema potreba da bara, taa podrska ja ima od Gragjanite. Ova ludilo go nema ni vo edna drzava na Balkanot ili posiroko vo Evropa. Ti Kocijanichich imas provereno vo Grcija, Bugarija i Albanija kakvo e pravoto na Malcinstvata vo ramnopravnosta i Sudstvoto? Ti Kocijanicic si tocna sto se mesas vo vnatresnite raboti vo edna drzava shto e Ustavna, Demokratska ama NAJDEMOKRATSKA VO EVROPA. Shto gjaol baras da se mesas vo sostavuvanjeto na Vladata. Vie Gubre vikavte da ima Fer i Demokratski/ramnopravni Izbori!!! Neli? Ete i toa ne vi e dovolno. Nie Makedoncite znaeme shto vie sakate. Vie Gubre/odpadok sakate Gubitnikot da sostavi Vlada i da ja rasparcat Makedonij a to mozi samo ako ne NEMA!!!! Nemate ni stram ni um za ova shto go posakuvate. Dedomi koristesh nekoi turski zborovi, eve i jas ke se pozajmam SIKTER od Makedonija.
Џек, 11.01.2017 22:45:05
Објаснувајте, објаснувајте. Има допрва да објаснувате, на долго и на широко. Се ближи распадот на ЕУ, а вие драги неофашистички бирократи, ќе одговарате за злосторства врз човештвото. Се надевам дека ќе се креира специјален суд и специјални обвинителства само за такви како вас. Само продолжете со уценување на македонскиот народ.
DLM, 12.01.2017 01:27:14
Во едно друго време омилената фраза која се користеше како инструмент во програмирањето беше стабилизација па така секои 2год. се стабилизиравме, денес е многу изменето сега не репрограмираат со реформи. И по цели 25 години никако да направиме реформи, мислам на реформи кои барем малку би го подобриле животниот стандард. Единствената успешна реформа која ја направивме е редистрибурирањето на капиталот и тој сега е во рацете на десетина фамилии и финансиските шпекуланти кои се пак успешни банкари, ма оваа демократијава е чудо, од успешни криминалци прави уште поуспешни деловни „лујџе“. Оваа Кочијанка сега запнала со уште една доза на хитни реформи и тоа запржени, како да со нив ќе престане криминалот, судот ќе почне да суди според закон а законодавецот ќе носи на правда засновани закони, правото е веќе нивно. Па нели тоа беше утопија, од кога таа утопија повторно ни се продава само сега спакувана во демонкрастки украси.
praveden, 12.01.2017 02:29:13
Makedonija ednash za sekogash treba da zastane zdravo bes razlika dali naredbite doagat od Brisel ili Washington treba da rechat inav iz inav, na shto lichi ova bezobraznost od Gospodata Demokrati shto ni najmalku ne lichat na Demokrati tuku na tvrdokorni Diktatori. Makedonija trebalo da napravi onaka Makedonija trebalo da napravi ovaka nitu zbor osuda za Albanskiot Edi Rama, za Kosovskiot Hashim Tachi shto grubo se meshat vo vnatreshnite raboti na Republika Makedonija, nitu zbor osuda za Grchkiot bezobrazen Pretsedatel Surtakis kako li mu beshe imeto nee vazno. Makedonija pa Makedonija, ajde siktar ostavete ja Makedonija na mira, Brisel i Washington kako da se Hitlerovi Gestapovci samo ushte fali Makedonskiot narod da go odnesat vo nekoj logor kako Trebleninka.
politiziran, 12.01.2017 07:25:55
Depolitizacija na javnata administracija so Agim Murtinu koj kje jade zivi lugje da dojde na vlast i kje smeni se zivo i divo od cistacka do minister??? Alo Evropo, da nemate zemeno pogresna trevka za caj?
Dedo Dosta, 12.01.2017 07:39:06
Produzenata raka na Soros i negovite platenici kaj nas vo Republika Makedonija sakat se do posleden moment pred Donald Trump da sedne na svojata funkcija vo SAD da pravat zlo na makedonskiot narod so uslovuvanje i diktati koi ne se prifatnivi vo niedna demokratija vo svetot.
Ники, 12.01.2017 08:28:46
Треба да и се даде објаснување на мисијата дека им даваме препорака да ја прифатат Република Македонија како суверена, независна држава (најмалку по извештајот на нивната Бадинтерова комисија) и во неа живеат Македонци кои зборуваат Македонски јазик. И дека овие постулати се основни човекови права и права на држава за национално изјаснување и себе именување согласно Повелбата на Обединети нации и дека на нив треба да почива „меѓународната“ соработка на „слободни“ нации. Понатака да ги прифатат пресудите на Меѓународниот (нивниот) суд во Хаг врз основа на кој треба да ја примат Република Македонија во НАТО. Исто така врз основа на актите за злосторство против човештвото да се процесираат злосторите од 2001 на ОНА и „меѓународните“ фактори, кои во меѓувреме да немаат право да учествуваат во политичкиот живот и да учествуваат во влада. Потоа „веднаш“ ќе го разгледаме „пржинскиот“ договор како релевантен и ќе водиме битка со корупција, криминал, непотизам, прислушувања...Вака сите сил
коста, 12.01.2017 08:50:14
Ова порано, додека се уште имавме мозок, го нарекувавме „сакам кажам - не знам речам“. Се нешто ЕУ и нејзините претставници не се разбираат, се надополнуваат,па појаснуваат кој што сакал да каже, а никој не ги разбира...А, од друга страна, тераат наголемо „принципиелна“ политика и не малтретираат до изнемоштување. Аман, сопрете ги веќе информациите кои доаѓаат од ЕУ и НАТО и американската амбасада. Барем ќе не поштедите од глупости.
Најнови вести