период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Хроника
Датум: 19.05.2017, 17:01

Со автобус превезувал мигранти

Двајца скопјани со автобус на својата фирма превезувале мигранти, информира МВР. Станува збор за Т.А. (39) и Х.Б. (59), како и фирмата ДПТУ „Мисскванто“ дооел увоз-извоз Скопје. Против нив полицијата поднесе кривични пријави за вршење јавен превоз без поседување лиценца.

Според МВР, нелегалните превозници биле откриени во септември 2015 година. Тогаш полицијата сопрела автобус „фолксваген крафтер“ што го управувал Т.А., кој немал лиценца за јавен превоз. При претресот биле откриени патници мигранти кои од Гевгелија требало да ги превезе до граничниот премин Табановце. Освен возачот, полицијата му поднела пријава и на Х.Б., управител во фирмата.

#Останати вести
Ограбена сендвичарница
Kичевчец со нож го пробол зетот
Свадбарски куршум и ги разнесе нозете на тетовка во Мала Речица

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести