период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.06.2017, 14:24

ХАН Е ЈАСЕН

Само изборите и формирањето на владата не се доволни да се добие препораката

Испорачување резултат во однос на исполнување на итните реформски приоритети што Европската комисија ги достави на Македонија пред две години е клучно за ЕК да ја одмрзне препораката за почеток на преговорите за членство на земјата во Европската Унија, истакна комесарот за проширување Јоханес Хан.

Според него, сите во Брисел се посветени, заедно со колегите од Скопје, на договорот од Пржино, а ова според него вклучува и фокус на имплементацијата на итните реформски приоритети, кој, како што вели, се загубил меѓу останатото во Скопје поради дискусиите во последните месеци по изборите и с? што се случило претходно, пренесува Телеграф.

- Но сега, ова е клучен дел и ќе биде фокус на дискусијата што денеска ќе ја имам со Заев. Потребен е фокус на итните реформски приоритети и објавувам дека експертот Рајнхард Прибе, кој оригинално седна со тим на луѓе и претходно го напиша т.н. извештај на Прибе, а кој е база за се, ќе го посети Скопје во јули за да почнат сите активности и иницијативи и Владата да биде поддржана. Ова го велам бидејќи треба најпрво да се води одржлив чекор кон имплементација на итните реформски приоритети кои се клучни за добивање на позитивна препорака. Само изборите и формирањето на владата не се доволни да се добие препораката. Потребни се и реформски напори - истакна Хан.

#Останати вести
Почина првиот Бетмен
Пропелер од претстави во "Кино култура"
Андре Силва пристигна во Милан за 38 милиони евра
Во Шведска отворен Музејот на промашувањата
Изложба на корици „Прошетка низ Европа“
Бензините поевтинуваат за 1,5, а дизелот за 2,5 денари
Во Скопје ограбени триесетина возила во подземна гаража
(ВИДЕО) Кој е подобар Џејмс Бонд?
Атина под притисок за прием на Македонија во НАТО
Еден Македонец лани испил 11 литри млеко, 9 литри пиво и 24 литри газиран сок
Осуден напаѓачот на Сандра Булок
"Фајненшел тајмс“ се коригираше за промената на името
Тајната на нацистичкиот гроб среде непроодната бразилска џунгла
Скопјанец фалсификувал од лични карти до судски уверенија
Македонија ќе го добие првиот фестивал на книжевност за деца
Привремените работници не може да земаат надоместок поради листата за стаж што ја кочи ПИОМ
Пандев: Игравме колку што ни дозволија Шпанците

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести