период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Спорт
Датум: 12.01.2017, 10:36

Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата

Kошаркарот на ФМП, Филип Човиќ, е избран за најкорисен играч во 17. коло од регионалната АБА-лига. Поранешниот плејмејкер на Црвена звезда оствари индекс на корисност 42 во триумфот на неговиот тим против Игокеа во Лакташи. Човиќ овој дуел го заврши со 36 поени, три скока и пет асистенции.

Во идеалната петка на колото место си обезбеди и Шарлон Kлоф, членот на македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром. Холанѓанецот на гостувањето кај Цибона собра 29-индексни поени, исто како и Џамар Рајан од Цедевита. Другите двајца најдобри се Жељко Шакиќ од Цибона со 39-индексни поени и Октавиус Елис од Морнар со 31 поен.

#Останати вести
Фудбалерите останаа на 162. место на ФИФА листата
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Кире Лазаров избран за Европски играч на месец декември
ЕКА реагира на одлуката на ФИФА: Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Општина Центар префрли пари за исплата на заостанатите долгови кон играчите на КК Работнички

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести