период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.04.2017, 16:20

Лекар и пријател му помагале на Принс да најде опиоидни аналгетици


Судските документи, декласифицирани поради истрагата за смртта на Принс, покажаа дека лекар и близок пријател на музичарот му помагале да добива опиоидни аналгетици кои се препишуваат само на рецепт, соопштија американските медиуми.

С`уште не е јасно како пејачот  го купувал „фентанилот“ кој ја предизвикал неговата смрт. Писмените сознанија се објавени во судот на округот Kарвер. Тие покажуваат дека властите ги проследиле телефонските разговори на неговите соработници за да разберат како се снабдувал со синтетички опиоиден „фентанил“, кој е 50 пати посилен од хероинот.

Документите покажуваат дека Принс се борел со зависноста од опиоиди. Само шест дена пред неговата смрт му се слошило додека летал. Авионот слетал итно на првата дестинација, Илиноис. Принс се онесвестил, а го повратиле со две дози медикамент кој се спротивставил на предозирањето со опиоиди.

Во изјавата под заклетва д-р Тод Шуленберг посочи дека го прегледал Принс на 7 и на 20 април и му препишал „оксикодон“ истиот ден кога авионот слетал во Илиноис. Но, рецептот бил на името на Kрк Џонсон за да биде зачувано во тајност името на музичарот. Џонсон е пријател и соработник на Принс. Според полицијата, пејачот страдал од зависност од дрога. Принс беше пронајден мртов во својот дом на 21 април 2016 година.

#Останати вести
Кражби во казино и обложувалница во Скопје и Прилеп
Вучиќ: Изразувањето на лични желби не придонесува за добри односи
Kинески танчари со македонска кореографија на турнеја во Европа
Украдените пари од НЛБ со „голф“ пренесени во Србија
Има солидна основа за интензивна економска соработка меѓу Македонија и БиХ
Видал: На „Сантијаго Беранбеу“ се случи класична судиска кражба
Убиецот од Фресно мразел белци и мислел дека е во војна
Момите лудуваа по баце Kоле и по неговиот кадифен глас
Кајли Миног во врска со принцот Ендрју?
Тужба против Џес Бејли и УСАИД
Високата изборна комисија ги отфрли барањата на опозицијата за поништување на референдумот во Турција
„За заедничка Македонија“: Ние не сме од шеќер, ние сме од титаниум
Видео: Инцидент ги повлече фудбалерите на Шкендија и Вардар под трибините
Пристигната иницијатива за членови од Законот за локална самоуправа
Иванов упатил телефонска честитка до Ердоган
Не е вистина дека сме ја прифатиле тиранската платформа
Прекинат мечот Шкендија – Вардар во Тетово
Извршната директорка на Централниот регистар на хартии од вредност поднесе оставка
ММФ ја намали прогнозата на економски раст од 3,5 на 3,2 % за годинава
Заев се сретна со амбасадорите на Германија, Британија, Холандија, Шведска и Ирска
Фудбалери на Баерн Минхен упаднале кај судиите по поразот од Реал Мадрид
Поднесено обвинение за случајот „Транспортер“
Неопходно е единство и формирање на институциите
Хакери разголија уше 14 славни жени
Самсоненко: Ако има судиска неправда ќе се повлечам од првиот тим
ХХL-манекенките ги освојуваат насловните страници
Уште тројца осомничени за грабежот во НЛБ Тутунска банка
Правот од коноп спречува болести на срцето
Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ утре почнува 20. Скопски филмски фестивал

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести