период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 20.03.2017, 12:53

СЛУЧУВАЊАТА ВО МАКЕДОНИЈА ИНТЕРЕСНИ И ЗА БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ

БГНЕС: Се расцепува Алијансата на Села

"Албанскиот сојуз" на Зиjaдин Села - една од најагресивнитe албански коалиции во Република Македонија преживува тешки внатрешни превирања.

Во "Албанскиот сојуз", кој беше формиран во пресрет на предвремените парламентарни избори од 11 декември и освои 3 пратенички места влегуваат - Унитети на Гзим Острени, Движењето за реформи во ДПА на Зијадин Села и формацијата Национално- демократско преродба на Весел Мемети.

Вчера стана јасно дека генералниот секретар на Унитети Мухамед Исмаили поднел оставка. Неофицијално тој не се согласува со желбата на Села трите партии да тече во нова партија која ќе биде целосно под негова контрола. По изборите Зијадин Села ја монополизира коалицијата и започна до зборува од името на "Албанскиот сојуз".

Села е меѓу радикалните албански политичари и категоричен приврзаник на т.н.. "Албанска платформа", која беше потпишана од три албански партии - ДУИ, "Движењето" Беса "и коалицијата на Села." Албанската платформа "беше изготвена со директното учество на албанскиот премиер Еди Рама. Таа предвидува промена на Уставот, државните симболи и воведувањето на албанскиот како службен јазик во западната ни сосед. Барањата од оваа платформа предизвикаа масовни протести во земјата, кои се одржуваат секој ден од крајот на февруари во десетици градови на Република Македонија.

При потпишувањето на договорот за создавање на "албанскиот сојуз" тројцата лидери побараа една од државните функции во Република Македонија - претседател, спикер на парламентот или премиер задолжително да ја зазема етнички Албанец.

- Вчера стана јасно дека и лидерот на најголемата албанска партија ДУИ Али Ахмети има тешки внатрешни проблеми и може да биде симнат од функцијата - соопштија посетителите на албански  јазик во Република Македонија изданија, меѓу кои и "Алмакос".

Веста беше распространета и од австриското издание "Дер Стандард", кое тврди дека тоа "може да стане поради неспособноста на Ахмети да демонстрира лидерство во партијата".

Според изданието, "Ахмети не покажал лидерство не само за време на сегашната политичка криза, но и во времето кога тој беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски". Во исто време големо мајсторство демонстрирала неговата заменичка Теута Арифи.
Токму таа е била во основата на соработката со меѓународната заедница и тоталната промена во позицијата на ДУИ од про-ВМРО во про-СДСМ.

За промената на Ахмети и за создавањето на "Албанскиот сојуз" во нова партија активно работеле и неколку странски амбасади во македонската престолнина.

#Останати вести
Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Грција ќе има корист од федерализацијата на Македонија
Хан нема време за средба со организаторите на протестите „За заедничка Македонија“
Западна амбасада го спасува Зијадин Села
Македонија нема да прифати уцени
Го покануваме Хан пред 100.000 луѓе да ја осуди платформата на Еди Рама
Албанците се миленици на Западот оти се подобри вазали
СДСМ не негира дека му понудил на Села да биде претседател на Собранието
ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди документ за излез од политичката криза

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести