период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 20.03.2017, 14:31

"Свонс" повторно во СкопјеКултниот американски состав "Свонс", в петок повторно ќе одржи концерт во Младинскиот културен центар во Скопје. За разлика од настапот од пред две години, кој беше во рамките на 40-то издание на меѓународниот театарски фестивал МОТ, овој пат групата ќе одржи солистички концерт.

Настапот во Скопје е дел од нивната актуелна турнеја, со која групата го промовира своето последно албумско издание "The Glowing Man". Исто така "Свонс" овој пат доаѓа со својата комплетна сценска и аудиоопрема, што е доволен предизвик за сите почитувачи на добриот звук. Билетите за концертот чинат 500 денари и може да се набават на касата на МКЦ и преку продажната мрежа на "Мктикетс".

Реномираниот артрок-проект "Свонс" кон крајот на минатата деценија предизвика дубиозни реакции меѓу повеќето познавачи на ликот и делото на хиперборецот Мајкл Џира, со трилогијата албуми, која почна со неверојатниот "My Father Will Guide Me". Во 2010 година, јасно и недвосмислено покажа дека најновата инкарнација на бендот претставува прочистен сублимат на целокупното негово постоење.

Раѓањето на бендот во 1982 година беше мошне драматично. "Свонс" успеа да се скара со својата родилка, суперплодната њујоршка андерграунд-сцена од крајот на 1970-тите, односно почетокот на 1980-тите и да го изеде својот помал брат близнак, краткорочниот проект "Кртис морт", оддавајќи им почит со само едно нормално максисингл-издание во музичка смисла. По ова почетно социјализирање, па с? до денес, се чини дека единствениот постојан и врвен императив при градењето на идентитетот на "Свонс" е да се оправда злогласната дихотомија на лебедите како преубави суштества со комплициран карактер.По низата соработки со врвни музичари во низа проекти и соло-настапи, Џира решава да го затвори кругот воскреснувајќи го препознатливиот монолитен, бескомпромисен звук на "Свонс" со веќе споменатиот "My Father". Албумите, "The Seer" од 2012 година и "To Be Kind" од 2014 година, се несомнен триумф во намерата да се транспонира ритуалната еуфорија при концертната манифестација на култниот феномен "Свонс", која сама по себе претставува можност за фундаментално трансформативно искуство.

#Останати вести
„Авантурите на Аладин“ - премиера на Македонскиот народен театар
Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Дивиот лук e одличен и како храна и како лек
Кражба во стан во Скопје
Исарот конечно треба да блесне со вистинскиот сјај
Мареј ја зголеми предноста во однос на Ѓоковиќ на АТП ранг листата
Грција ќе има корист од федерализацијата на Македонија
Џоли фалсификувала документи за посвојување
Повредени двајца тетовци со нож
Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март
Актерот Адам Драјвер ослабна до непрепознатливост
Хан нема време за средба со организаторите на протестите „За заедничка Македонија“
Припадниците на народот Тсимани имаат најздрави срца во светот
Хасани и Бејтулаи отпаднаа, Спировски и Тошевски нови имиња
Западна амбасада го спасува Зијадин Села
БГНЕС: Се расцепува Алијансата на Села
Хан: Иднината на Балканот е во ЕУ
Новиот албум ќе го објавам на македонски, српски и на хрватски јазик
Истрчала седум маратони, на седум континенти, во седум дена
Чак Бери замина во вечноста
Во пожар изгореа две ковачници во Берово
Хуманитарна трка за децата со Даунов синдром
Скулпторот Жарко Башески со прва самостојна изложба во Словенија
Во бегство двајца од разбиената арачиновска банда
Тасевски: Работнички не пресече со неочекуван гол
Метју Нимиц: Македонија е доведена во висок ризик и опасност
Македонија нема да прифати уцени
Мистер Бин е жив
Дeнеска е Светски ден на среќата
ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди документ за излез од политичката криза
Дербито Манчестер Сити – Ливерпул заврши без победник
Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња
Град Скопје: Изградбата на пристапна улица е предвидена со ДУП од 2012 година
МВР: Запленети дрога, оружје и пари во акцијата за сузбивање на групата што продавала наркотици
Очекувана победа на Бетис против Осасуна
Монодрамата „Господ е жив“ на сцената на Велешкиот театар
ВМРО-ДПМНЕ: Заев молкум ја одобрува агендата на Села за да ги добие неговите три гласа во Собраниетo
Евреите во војската на Хитлер

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести